Popüler Cevap

Mobil uygulama nedir?

Mobil uygulama nedir?

Android veya iOS için yeni bir mobil uygulama mı geliştiriyorsunuz? Mobil uygulama geliştirmenin zorluklarını tahmin edin ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için buluta dokunun.

Mobil uygulama geliştirme, en yaygın olarak Android ve iOS için akıllı telefonlar ve dijital asistanlar için yazılım yapma işlemidir. Bir mobil web tarayıcısı üzerinden erişmek mümkündür. Bu tür yazılım geliştirme için kullanılan programlama ve işaretleme dilleri Java, Swift, C# ve HTML5’i içerir.

Mobil uygulama geliştirme nedir?

Mobil uygulama geliştirme hızla büyüyor. Perakende, telekomünikasyon ve e-ticaretten sigorta, sağlık ve devlet kuruluşlarına kadar, sektörlerdeki kuruluşlar, işlemleri gerçekleştirmenin ve bilgilere erişmenin gerçek zamanlı ve uygun yolları için kullanıcı beklentilerini karşılamalıdır. Bugün, mobil cihazlar ve değerlerini ortaya açan mobil uygulamalar, insanların ve işletmelerin internete bağlanmasının en popüler yoludur. İlgili, duyarlı ve başarılı kalmak için kuruluşların müşterilerinin, iş ortaklarının ve çalışanlarının talep ettiği mobil uygulamaları geliştirmeleri gerekir.

Yine de mobil uygulama geliştirme göz korkutucu görünebilir. İşletim sistemi platformunu veya platformlarını seçtikten sonra, mobil cihazların sınırlamalarının üstesinden gelmeniz ve uygulamanızı olası dağıtım engellerini aşmanız gerekir. Neyse ki, birkaç temel yönergeleri ve en iyi uygulamaları izleyerek uygulama geliştirme yolculuğunuzu kolaylaştırabilirsiniz.

Hem Android hem de iOS için geliştirin: Yerel uygulamalar mı yoksa hibrit uygulamalar mı?

Hem Android işletim sistemi hem de iOS için mobil uygulama geliştirme yapmanız gerektiğini söyleyelim. En iyi yazılım geliştirme yaklaşımı nedir?

İki yerel uygulama geliştirebilirsiniz. Yerel API’lerden ve işletim sistemine özgü programlama dillerinden yararlanmak, güçlü bir uygulama oluşturmanıza yardımcı olabilir. Çoğu kurumsal uygulama, özellikle de önemli API trafiği gerektiren uygulamalar, yerel geliştirmeden yararlanır.

Yerel uygulamaları teker teker geliştirmeye karar verirseniz, bağımsız uygulama geliştiricilerinin genellikle Android’e odaklanmasıyla aynı nedenlerden dolayı Android ile başlamak isteyebilirsiniz. Muhtemelen android’de MVP olarak tam uygulamayı geliştirme ve yayınlandıktan sonra iOS’a dönüştürme ve optimize etme konusunda daha şanslı olacaksınız.

Yine de ana dil için kodu hata ayıklamanız ve yeniden yazmanız ve ön uç kullanıcı arabirimini yeniden tasarlamanız gerekir, çünkü iki işletim sistemi çok farklı çalışır ve platformlar arası çalışmayı imkânsız hale getirir.

O zaman neden sıfırdan başlamıyorum? Kodu basitçe yeni bir programlama diline çeviremezsiniz, ancak arka ucun çoğu platformlar arası çoğaltılabilir. Çerçeveler, kitaplıklar ve üçüncü taraf uzantılar genellikle her iki ortamda da aynı şekilde çalışarak maliyetli yeniden çalışmaktan kaçınmanızı sağlar. Web arka ucunu yönetmek için IBM Mobile Foundationgibi önceden oluşturulmuş bir mobil bulut hizmetini de kullanabilirsiniz.

Başka bir seçenek, her yerde bir kez çalıştırın yaklaşımını benimsersek hibrite geçmektir. Karma uygulamalar, her iki platformda da çalışabilen tek bir kod tabanı kullanır. Bunlar genellikle Java, JavaScript, HTML veya CSS gibi evrensel olarak tanınan bir programlama dilinde kodlanır. İşletim sisteminin yerel API’lerine erişiminiz engellendiği için hibrit mobil uygulama geliştirme, sınırlı işlevselliğe sahip üç veya dört sayfalık mobil uygulamalar gibi basit web uygulamaları için en iyi şekilde çalışır.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.