Popüler Cevap

2016’nın En Önemli Bilimsel Gelişmeleri

2016'nın En Önemli Bilimsel Gelişmeleri

Terör saldırıları, ekonomik kriz, mülteci sorunu, Hillary mi? Trump mı? darbe girişimi, fetö, kısa adam, pelikan belgeleri, düşük profil, Kanada başkanı bizimleri kötü örnek olmuyor mu? Avrasya Tüneli’nin adı Avrasya Tüneli mi olacak? İnternetler ne zaman geri gelecek? 1 Dolar mı daha ağırdır yoksa 3 TL mi? Ah Fidel, vah Fidel… derken çokça güzel insanın acı kaybı ile bu yılı yaşamadık, yaşayamadık.

Geleceğe dair umutlarımızın tek tek yok olup gittiği, daha iyi ve huzurlu bir yerde yaşamak, çocuklarımızı büyütmek için planlar yapmaya başladığımız bu yıl içerisinde biz pek hissedemesek de “iyi” şeyler de oldu. Elbette bu iyi şeyler bizim ülkemizde değil; eşit yurttaşlık taleplerinin karşılandığı, insan hakları ihlallerinin sıfıra yakın olduğu, bilim ile aydınlanan seküler ülkelerde oldu.

Lafı daha fazla gevelemeden, yılın önemli bilimsel gelişmelerine bir göz atalım.

İşte 2016’nın En Önemli Bilimsel Gelişmeleri

Kütle Çekim Dalgalarını Yakaladık!

Kütle çekim dalgaları

Lazer Interferometre Kütle Çekim Dalga Gözlemevi (LIGO) 1.3 milyar yıl önce çarpışmış olan iki kara delikten gelen kütle çekimsel dalgalarını yakaladı ve hemen ardından ABD Bilim Vakfı beklenen açıklamayı yaparak Alman fizikçi Albert Einstein’ın Kütle Çekim Teorisi’nde bahsettiği dalgaları tespit ettiklerini açıkladı.

Pandaları Kurtardık!

pandalar kurtuldu

WWF başta olmak üzere, sivil toplum örgütlerinin çalışmaları ve devletler üzerindeki kamu baskısı sonucu pandalar nesli tükenmekten kurtuldu! Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği, yıl ortasında pandaların artık “savunmasız hayvanlar” kategorisi içerinde yer aldığını duyurdu.

DNA’ya veri depolaması gerçekleştirildi!

dna veri depolaması

Bu yaz Washington Üniversitesi’nde 200 megabaytlık dijital dosyaları, DNA’nın yapıtaşlarına kodladılar ve önceki 20 megabaytlık rekoru kırdılar.

Şu an için oldukça küçük bir adım olarak gözükse de verilerimizi ve interneti gelecekte sunucu çiftlikleri yerine çok küçük cihazlarda depolamamız mümkün olacak.

Hastalıklardan koruyan boya satışa çıktı!

Amerika’nın ünlü boya markası Sherwin Williams; staph, MRSA, E. coli, VRE ve Enterobakter aerogenlerin %100’üne yakınını öldüren bir boya satışa çıkardı. 4 litresi 85 dolar olan boyanın etkisini yıllarca koruyabiliyor.

Yaşanılabilir yeni gezegenlerin izini yakaladık…

yaşanabilir yeni gezegenler

 Evimiz Samanyolu Galaksisi içerisinde milyarlarca yıldız yer alıyor. Bazısı çoktan sönmüş, bazısı macerasına devam ediyor olsa da hepsinin ortak noktası keşfedilmeyi bekliyor olmaları. Bu yıl uzay keşifleri açısından oldukça başarılı geçti. Kuyruklu yıldızlardan Mars yolculuğuna, Plüton’un detaylı fotoğraflarından Space X’in yeniden kullanılabilir uzay araçlarına kadar çok şey yaşandı. Ama şüphesiz ki bunlar arasından en heyecan verici olan gelişme Proxima Centauri Erboğa Takımyıldızı bölgesinde dünyamıza benzer yaşanılabilir bir gezen olabileceğinin keşfiydi.

17 yorum

 • Sherwin Williams’ın yaptığı hastalıklardan koruyan boya konusunda ciddi şüphelerim var. Sonuçta aseton gibi bazı madelerde tırnaklardaki birçok virüsü yokediyor ancak sık kullanılması ileriki süreçte sorun yaşatıyor. Kaldıki bu boyayı yüzümüz gibi birçok yere süreceğiz olası bir yanetki durumunda ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz

 • 2016 çoğunlukla gözyaşı ile geçti ülkemiz için inşallah 2017 de hepsi geride kalır. Güzel ve yararlı bilgiler için sağolun flashback gibi oldu 2016 için. Allah askerimizin polisimizin yardımcısı olsun.

 • Ben en çok pandaların artık nesillerinin tükenmekten kurtulduğu haberine sevindim bir hayvan sever olarak. Pandalar çok sevimli hayvanlar 🙂

 • Bütün bu iyi gelişmelere karşın kötü bir yıl geçti, umarım 2017 hem bilim dünyası hem de insanlık için daha iyi olur.

 • bu haberleri okuyunca yaşadığımız evrene hayret etmemek elde değil bu tarz paylaşımları ve yazıları özellikle takip eden birisi olarak tebrik ederim

 • hastalıklardan koruyan boya dikkatimi çekti. eğer geçek ise başarılı bir bilimsel gelişme olarak kabul edilebilir.

 • Hocam burdaki arkadaşlar hep backlink almak için gelmiş bu ne ya 🙂
  ben link almak için gelmedim.
  yazıya düzgün yorum yapacam: “yazı çok başarılı tebrik ederim”

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.

Bizi Takip Edin

En güncel cevaplara hemen ulaşabilmek için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

www.dunyaatlasi.com dünya gerçekleri coğrafya sözlüğü