Popüler Cevap

Vizesiz En Ucuz Tatil Noktaları

Vizesiz En Ucuz Tatil Noktaları

Türkiye, oldukça uzun senelerdir Avrupa Birliği üyesi olma yolunda etkinlik içinde olsa da, bu kuruma resmi anlamda tam üye olup olamayacağı aslına bakarsak halen bir muammadır. O şekilde ki, son yıllarda yaşanmış olan gelişmelerle birlikte Türkiye’nin görüşme süreci Avrupalılarca ele alınmaya ve bu doğrultuda üyeliğin dondurulması dahi gündeme gelmiştir. Hemen hemen bu şekilde bir karar alınmamış olsa da ilerleyen yıllarda alınması olası görünmektedir. Hal bu şekilde olunca Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyan vatandaşlar, hiçbir Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkesine vizesiz gezi edememektedir. Bu aslına bakarsak Avrupa Birliği’nin çifte standardı olarak kabul edilir. Şu sebeple ekonomik yapısı Türkiye’den daha kırılgan olan birçok Latin ülkesi, 90 güne kadar Avrupa Birliği topraklarına vizesiz gezi edebilmektedir. Bizlere üvey evlat muamelesi meydana getiren Avrupa Birliği yakın ve orta vadede vizeleri kaldıracak şeklinde bir fikre haiz olmayan oldukça sayıda aydın ve eğitimci bulunmaktadır. Her ne kadar Avrupa Birliği Türkiye’ye vize uygulasa da Birlik üyesi olmayan ve Avrupa’nın doğusunda yer edinen Balkan coğrafyasında bulunan birçok ülke Türkiye’ye vize uygulamaz. Bunlar içinde Karadağ, Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk, Kosova ve Bosna Hersek gelir. Aslına bakarsak bu devletlerinde bir bir çok ki bunlar içinde bir tek Kosova hariç, hepsi Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz gezi etme hakkına sahiptirler.

Balkan coğrafyasında bu ülkelere herhangi bir vize almaksızın gezi etmeniz mümkündür. Bu ülkeler haricinde Türk vatandaşları ek olarak Ukrayna, Tayland, Filipinler, Endonezya şeklinde ülkelere de son yıllarda rağbet etmeye başlamışlardır. Bu anlamda aslına bakarsak söz mevzusu ülkeler haricinde da birçok ülke ve coğrafya bulunur ki burada Türk vatandaşlarına vize uygulanmaz. Bilhassa Cenup ABD, bunların önderlik yapar. Brezilya, Arjantin, Şili, Peru, Meksika şeklinde ülkeler Türklerden vize istemez. Sadece bu ülkeler her ne kadar Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyanlara vize uygulamasa da gene de ülkelerin Türkiye’ye uzak olması bir tek binli değerlerle anlatılan toplam ziyaretçi sayılarına ulaşılmasına sebebiyet vermiştir. Bu makalede ele alınan mevzu, vizesiz gezi olanağına binaen en ucuz ülkelerin ele alınışı olacak ve de bu ülkeler hakkında sizlere tavsiyeler verilecektir. Bu anlamda ilk olarak size, Ukrayna’dan bahsedebiliriz. Ukrayna, haiz olduğu kendi para birimi yardımıyla Türklerin en ucuz kabul edebileceği destinasyonların en önderlik yapar. Bilhassa gece yaşamı da son aşama gelişmiş olan bu ülke size oldukça ucuz bir dinlence fırsatı sunar. Hostellerin tutarları 3 ila 10 avro içinde değişmektedir.

İlginizi Çekebilir  Miniatürk

Ukrayna sonrasında ise, Sırbistan gelir; bu ülke de oldukça hesaplı bir dinlence imkanı sunar. Hostel tutarları 5 ila 15 Avro içinde değişmiş olur. Geriye kalan ülkeler içinde Karadağ ve Makedonya oldukça keyifli zaman geçirebileceğiniz yerlerdendir. Sadece Karadağ avro para birimini kullanımı sebebiyle öteki ülkelere bakılırsa birazcık daha pahalıdır. Eğer egzotik bir dinlence arayışı içinde iseniz bu durumda Tayland ve Endonezya size bakılırsa uygun olabilir. Ek olarak Cenup ABD coğrafyasında yer edinen ülkeler de ekonomik bir dinlence yapma zorunluluğunuz yok ise, mükemmel bir seçenek olabilir. Yukarıda yer edinen ülkeler vize uygulamasa da son olarak güncel vize uygulamalarını takip ediniz. Aksi halde bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.