Popüler Cevap

Vatikan Müzesi ve Görülmesi Gereken Eserler

İçerik Tablosu

Vatikan müzeleri, Katolik Hristiyanlığın merkezi olan Vatikan şehir devleti içinde bulunmaktadır. Vatikan müzesi, bir müzeler topluluğudur. 500 yıllık müze olmakla birlikte dünyanın en gösterişli ve ilginç tarihi eserlerle doludur. Aynı zamanda sanat eserleri barındırmaktadır.

Vatikan Müzesi Tarihçesi

16.YY. başlarında Papa II. Julius’un sanat sevgisiyle müzenin içinde bulunan bir iç avluya topladığı heykelleri konmuştur. Vatikan müzesi tarihçesi konusunda bu ilk adımdır. Bu heykellerin toplanmasıyla Vatikan Müzelerinin ilk temelleri atılmıştır.

Vatikan Müzesi’nin Bölümleri

Sistina Şapeli

Sistina Şapeli, Papa’nın resmi ikametgahıdır. 1477 yılında yapımına başlanan şapel 1483 yılında açılmıştır. En ünlü mekanlardan biri olarak bilinmektedir. İnşa edildiği tarihten itibaren yapıda önemli ayinler olmuştur. Bunun yanı sıra; yeni papa seçimi için toplanı alanı olarak da kullanılmıştır.

Etrüsk Müzesi

Etrüsk Müzesi, Vatikan müzesinin bölümleri arasında önemli bir yere sahiptir. 19.YY’da müze kompleksine eklenmiştir. Burada ölülerle birlikte gömülmüş olan değerli objeler sergilenmektedir.

Pinacoteca

İtalyan resminin dünyadaki en büyük koleksiyonlarından birini barındırır. Napolyon’un İtalya’daki seferlerinde kazandığı pek çok eser bulunmaktadır.

Raphael Odaları

Papa II. Julius için Raphaello ve öğrencileri tarafından dekore edilmiştir. Bu yapı 4 papalık odasından meydana gelmektedir. Bu odaların yapımı, tam olarak on altı yıl sürmüştür. Aynı zamanda; Heliodorus Salonu, Constantinus Salonu, Segnatura Salonu, Borgo’da Yangın Odası yer almaktadır.

Çağdaş Dini Sanatlar Müzesi

Çağdaş Dini Sanatlar Müzesi’nde Hristiyanlık öğretilerinin betimlendiği yakın dönem eserlerini barındırır. Vatikan Müzeleri içerisindeki Borgia Binaları’nda yer almaktadır.

Haritalar Galerisi

Haritalar Galerisi, Goblenler Galerisi’nin devamında yer almaktadır. Burada Batı İtalya, Fransa ve Adriatik Kıyısı gibi ülkelerin yanı sıra Malta Kuşatması gibi betimlemeler sergilenmektedir.

Mısır Müzesi

1839 yılında Papa XVI. Gregory tarafından oluşturulmuş bir koleksiyondur. Müze içinde yer alan eserler, Romalılar tarafından Mısır’dan getirilmiştir. Eserlerden bazıları ise Tivoli’deki Villa Adriana’dan getirtilmiş olup bazıları 19.yüzyılda özel koleksiyonlardan satın alınmıştır. 9 odadan meydana gelmektedir. Burada kilden yapılmış figürler, heykeller, anıt eserler ve aynı zamanda bronz objeler sergilenmektedir. Bunun yanı sıra; Filistin, Suriye ve Mezopotamya coğrafyasından gelen antik eserler de yer almaktadır.

Spiral Merdivenler

Müzede iki merdiven bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi 1505 yılında inşa edilmiştir. Pio Clementin Müzesi’nin Belvedere Sarayı Bölümü içinde yer alan kulenin içinde bulunmaktadır. Daha ünlü olan merdiven ise Bramante Merdiveni olup 1932 yılında Guiseppe Momo tarafından tasarlanmıştır. Salyangoz merdiven olarak da bilinmektedir. Merdivenin korkulukları demir işlerle süslüdür. Merdivenin en önemli özelliği merdivenden inen ve çıkanların birbirleri ile karşılaşmadan inip çıkmasıdır. Zira merdiven çift sarmallı olarak tasarlanmıştır.

Vatikan Müzesi’nde Görülmesi Gereken Eserler

Vatikan müzesinde görülmesi gereken eserler başlığı altında sayılabilecek pek çok eser bulunmaktadır. The Last Judgment ( Son Yargı ): Michelangelo tarafından yapılmış büyük fresk 1535’te tamamlanmıştır. The Last Judgment’in vizyonunu anlamak için iki duvar resmi çizilmiştir. Bu eserde, azizler ve havariler, çıplak figürler, solda kutsanmış, sağda lanetlenmiş olan öfkeli bir İsa bulunmaktadır.

Laocoon: günümüze kadar bütünlüğü korumuş ikonik mermer heykeldir. Bu heykel, Pio- Clementino’nun avlusunda yer almaktadır. Oldukça kaslı bir Trojan rahip ile Athena’nın gönderdiği iki yılanına karşı iki oğlu arasında duygusal ve bir o kadar çalkantılı ölüm savaşını anlatmaktadır.

Apollo Belvedere ve Belvedere Torso: Daha yaşlı bir Yunan bronzunun ikinci yüzyıl Roma kopyası olan bir eserdir. Klasik heykelin şaheseri, güneş tanrısı olan Apollon’un bir temsilidir. Belvedere Torso, büyük bir ihtimalle M.Ö 1.yüzyıldan kalmadır. Kaslı, bükülmüş bir erkek torunun muhtemelen Herkül’ün bir heykelidir.

Vatikan Müzesi Giriş Bilgileri

Vatikan Müzesi giriş ücreti 2020 yılı için 20 Euro olup, müze giriş fiyatı yoğunluğa ve talepe göre değişmektedir. Vatikan bilet değerlendirmeleri için Vatikan Müzesi Bilet yazısını okumanızı öneriyoruz.

Vatikan Müzesi Ulaşım Bilgileri

Vatikan Müzesi herkesin görmesi gereken bir yer olmakla birlikte çok değerli eserler barındırmaktadır. Yıl içinde yüzlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Vatikan müzesi ulaşım bilgileri de önem kazanmaktadır. Vatikan Müzeleri’ne yürüyerek gitmek isteyenler için Navona Meydanı’ndan 2,6 km, Poppolo Meydanı’ndan 3km, Venezia Meydanı’ndan 3,5 km yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır. Metro ile gitmek isteyenler; kırmızı hatta binerek Ottaviano-San Pietro Durağı’nda inebilirler.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.