Popüler Cevap

Tor Browser Nedir? Tor Ağı Nasıl Çalışır?

Tor Browser Nedir? Tor Ağı Nasıl Çalışır?

Tor Browser, çevrimiçi güvenliğinizi ve gizliliğinizi korumanın dışında engelli sitelere de giriş yapabileceğiniz güvenilir bir web tarayıcısıdır.

Tor tarayıcısı, aslında Firefox tarayıcısının değiştirilmiş bir versiyonudur. Veriler Tor ağına ulaşmadan önce giriş noktasında tüm veri trafiğini 3 kez şifreliyor. Meraklı gözlerden gizlenmek için yazılım bu noktaları her 10 dakikada bir değiştiriyor. Giriş noktasından itibaren veriler, tarayıcı tarafından önceden ve rastgele seçilen bir aktarım noktasına gidiyor. Bu aktarım noktası tüm veri paketlerini açıp, buradan verilerin ulaşması gereken bir sonraki durağın ( çıkış noktasının ) adresini öğreniyor. Çıkış noktası ise verideki şifrelemeyi çözüyor ve hedef sunucuya yönlendiriyor.

Tıpkı bir soğanın üzerindeki katmanları soyar gibi, paketler her teslim edildiğinde ilgili bağlantı noktası veriden bir katman şifreyi kaldırıyor. Dolayısıyla ortadaki aktarım noktası, verinin giriş noktasını bilse de gönderebi tanımıyor. Çıkış noktası verinin hedefini ve adresini biliyor fakat iletişim kurulan diğer kişilerin IP adreslerini bilmiyor. Kısacası, verinin geçtiği noktalardan hiçbiri, paketin içeriği hakkında istihbaratta kullanılabilecek kadar bilgiye sahip değil. Prensipte herkes bir Tor noktası işletebilir. Bunun için gerekli yazılım Raspberry Pi ya da ağa bağlı  sabit disklerde bile çalışacak kadar hafiftir.

Tor Browser’ı bu adresten indirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Çorabınızı Online Mağazadan Almanın Faydaları

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.