Popüler Cevap

SMA Hastalığı Nedir? Belirtileri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İçerik Tablosu

SMA (Gevşek Bebek Sendromu) NEDİR?

SMA yani Gevşek Bebek Sendromu en çok bebek ve çocuklarda görülen, omurilikteki ön boynuz denilen bir bölgedeki hareket siniri hücrelerini etkileyen nöro-müsküler bir rahatsızlıktır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Spinal Müsküler Atrofi , hareket sinir hücrelerinden (motor nöronlardan) kaynaklı nöro-müsküler bir hastalık. 3 evrede görülen SMA hastalığının en tehlikelisi SMA Tip 1 denilen evre. SMA Tip 1 hastalığının belirtileri çocukluk yaşlarından itibaren gözle görülebiliyor. SMA hastalığı çocuklarda sinir hücrelerinde hasara yol açar, beyinde ve omurilikte kas hareketlerini kontrol etmeyi zorlaştırır. Bu durumda, çocuğun kasları zayıf düşer ve desteksiz oturamama sorunları görülür. Bazı durumlarda yutkunma ve nefes  almada zorlanabilir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Çocuğunuzun tedavisi hastalığın türüne bağlıdır. Amacınız çocuğunuzun daha iyi hareket etmesini sağlamak ve mümkün olduğunca bağımsız olmasına yardımcı olmaktır. Çocuğunuzu tedavi ederken, onu mümkün olduğunca kendi yaş grubunun bulunduğu etkinliklere katılmasını sağlayabilirsiniz. Her hastalıkta olduğu gibi bunda da moral ve motivasyonunun yüksek tutulması hastalığın tedavisindeki en önemli etkendir.

Belirli bir tedavisi olmayan bu hastalıkta sadece bazı bakımlar yapılarak, hastanın yaşam kalitesinin artırılması amaçlanıyor. Hastalıkta kesin tedavinin bulunması için 2 tür çalışma yapılıyor. Bunlardan biri genetik terapi. Bu terapi ile rahatsızlığının nedenleri ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Diğer tedavi şekli ise hücresel değiştirme terapisi. Bu yol ile ölü hücreler veya ölmeye başlayan hücreler yenileriyle değiştirilmeye çalışılıyor.

SMA Tip 1 hastası olan gençlerde motor nöronlar yenilenmeye daha uygun. Ancak omurilik zedelenmesinden kaynaklanan rahatsızlıklarda hangi hücrelerin değiştirilmesi gerektiği henüz tespit edilebilmiş değil. Ayrıca SMA Tip 1 hastası olan bebeklerde omuriliğe kök hücre enjekte edilmesi fayda sağlayabiliyor. Bunun temel nedeni, küçük çocukların hala gelişim çağında olmaları. Bebeklerde ve çocuklarda kök hücrelerin yaşam şansının çok fazla olması fırsat olarak nitelendiriliyor. Travma ve omurilik zedelenmesinden sonra ortaya çıkan rahatsızlıklar da ise, hücre nakli pek mümkün olmuyor.

İlginizi Çekebilir  Beyaz Dut Yaprağının Faydaları
GEVŞEK BEBEK SENDROMU İÇİN FARKINDALIK KAMPANYASI

Hastalık hakkında farkındalık yaratmak isteyen sosyal medya kullanıcıları Twitter üzerinden bir kampanya başlattı. Hastalığın adıyla bir hashtag açan kullanıcılar, pek çok çocuğun hayatını kaybetmesine neden olan bu genetik hastalıkla ilgili birçok farkındalık mesajı attı.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.