Popüler Cevap

Siğil Neden Çıkar, Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir?

Siğil Neden Çıkar, Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir?

Siğiller cilt üzerinde et parçacıklarının meydana gelmesi sonucunda kötü bir görüntünün oluşmasına neden olan cilt hastalığıdır. Halk arasında kurbağa işemesi sonucunda çıktığına inanılan siğiller tedavi edilmemesi durumunda çoğalarak vücudun büyük bölümünü kaplarlar. Siğil ile mücadele eden kişiler siğiller nasıl tedavi edilir konusunu merak ettiğinden dolayı sizlere siğiller neden çıkar ve siğil nasıl geçer konusunda bilgi vereceğiz.

Siğil Neden Çıkar?

Genelde kahverengi ve pembe şeklinde olup sıklıkla el, ayak ve dirseklerde meydana gelen et kabarcıkları siğil olarak isimlendirilir. Hemen hemen her yaştaki bireyde çıkma potansiyeli olan siğiller en çok ergenlik çağındaki bireylerde gözlemlenmektedir. Uzun yıllar boyunca bu et kabarcıkları üzerinde araştırma yapan uzmanlar “Papilloma” adı verilen virüsün bu cilt hastalığının oluşmasına neden olduğunu tespit etmişlerdir.

Siğillerin kolay bir şekilde kategorilendirilmesi adına çıktıkları yerlere göre sınıflandırılmışlardır. Yaygın siğiller, taban siğilleri ve zührevi siğiller en çok gözlemlenen siğil türleri arasında yer almaktadır. Bu siğiller içerisinde yer alan taban siğilleri zaman içerisinde damarlara kadar ilerleyebildiğinden ciddi ağrıların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu özelliğinden dolayı taban siğilleri en kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gereken siğiller arasında yer almaktadır.

Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Siğiller nasıl geçer diye merak ediyorsanız öncelikle siğil türlerinin büyük bölümünün spontane şekilde yani kendiliğinden iyileştiğini bilmenizi isteriz. Kendi kendine geçmeyen siğiller içerisinde asit bulunan çeşitli ilaçlar ile iyileştirilmektedir. Özellikle azot siğil hücrelerini yok ettiğinden dolayı siğillerin iyileştirilmesinde azot yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Hamilelikte Diş İmplantı Tedavisi Yaptırmak Riskli midir?

Asitli ilaçlar ve azot ile iyileştirilemeyen siğiller için tek çare cerrahi operasyon olarak görülmektedir. Ayak tabanında çıkan siğiller kişinin ciddi ağrılar yaşamasına neden olduğundan kısa süre içerisinde ameliyat yöntemi ile alınmalıdır. E vitamininin siğillerin iyileşmesinde etkin olduğu bilinmektedir. Bu yüzden siğillerin kısa süre içerisinde tedavi edilmesi adına E vitaminin yeterli düzeyde alınmasında fayda var.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.