Popüler Cevap

Nar Suyunun 10 Faydası

Nar suyunun 10 faydası

İçerik Tablosu

Sağlıklı olmak için tüketmemiz gereken meyve ve sebzelerin genelde yeşil sebzeler, ıspanak vs. olduğu söylenir. Ama bir meyve var ki faydaları saymakla bitmez. Nar suyu 100’den fazla fitokimyasal içerir ve binlerce yıldır ilaç olarak kullanılmaktadır. Ayrıca B vitamini, C vitamini, fosfor, demir, çinko, sodyum, magnezyum ve potasyum gibi vitamin ve mineraller içerir. Nar suyu günümüzde birçok hastalığa karşı bizi korumaktadır. Kanser önleme, bağışıklık desteği ve doğurganlık gibi konularda bize yardımcı olmaktadır.

İşte nar suyunun bazı faydaları:

1. Antioksidanlar

Nar tohumları, canlı kırmızı renk tonlarını polifenollerden alır. Bu kimyasallar güçlü antioksidanlardır. Nar suyu çoğu diğer meyve sularından daha yüksek düzeyde antioksidan içerir. Nar suyu antioksidanları hücreleri hasardan korumaya ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. 1 bardak nar suyu, yaklaşık 10 bardak yeşil çayın içerdiği antioksidan madde miktarına eşittir.

2. Kansere karşı korunma

Araştırmacılar, nar suyunun prostat kanseri hücrelerinin büyümesinin durmasına yardımcı olabileceğini keşfetmiştir. Ama yapılan çok sayıda araştırmaya rağmen, sonuçlar halen hazırlık aşamasındadır.

3. Alzheimer hastalığının korunması

Meyve suyundaki antioksidan ve yüksek konsantrasyonların, Alzheimer hastalığının gelişimini durdurduğu ve hafızayı koruduğu düşünülüyor.

4. Sindirim

Nar suyu bağırsağınızdaki iltihabı azaltıp sindiriminizi iyileştirebilir. Crohn, ülseratif kolit gibi hastalığı olan insanlar için yararlı olabilir. Çoğunlukla nar suyunun ishale yardımcı olup olmadığı veya ishale neden olup olmadığı konusunda çelişkili inançlar ve araştırmalar olsa da, çoğu doktor daha iyi hissettirene ve belirtileriniz kayboluncaya kadar bunu içmenizi önerir.

İlginizi Çekebilir  Panik Atak Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

5. Kalp hastalığı

Nar suyu kalbi ve arterleri korumaya yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu nar suyunun kan akışını hızlandırdığı  ve kolestrolün engellenmesinde büyük fayda sağladığı ortaya çıkmıştır. Ancak nar, tansiyon ve statin gibi kolestrol ilaçlarıyla olumsuz tepki verebilir. Nar takviyesi almadan önce doktorunuzla konuşmayı unutmayın.

6. Kan basıncı

Nar suyunu içmek kan basıncınınızı düşürmeye yardımcı olabilir. Ancak nar suyunun uzun vadede genel kan basıncını düşürebileceğini belirlemek için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

7. Vitamin açısından zengin

Nar suyu; B ve C vitamininin yanı sıra fosfor, demir, çinko, sodyum, magnezyum ve potasyum gibi bir çok vitamin ve mineral içermektedir.

8. Cinsel performans ve doğurganlık

Nar suyu, oksidatif stres yüzünden oluşan erkeklerde sperm fonksiyon bozukluğu, kadınlarda ise doğurganlığın azalması gibi rahatsızlıkların giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Narın ayrıca plasentadaki oksidatif stresin azalmasına da yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca nar suyunun erkek ve kadınlarda testosteron seviyelerini arttırdığı düşünülmektedir.

9. Dayanıklılık ve spor performansı

Nar suyu spor performansınızın artmasına, ağrılanızın azaltmasına ve yaralarınızın daha çabuk iyileşmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda egzersiz kaynaklı oksidatif hasarı azaltır.

10. Diyabet

Nar geleneksel olarak Ortadoğu’da diyabet için bir ilaç olarak kullanılmıştır. Nar’in şeker hastalığına olan etkileri hakkında çok şey bilinmese de, insülin direncinin azalmasına ve kan şekerinin düşmesine yardımcı olabilir.


7 yorum

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.