Popüler Cevap

Vegan Temizlik Ürünleri Nasıl Bulunur?

Vegan Temizlik Ürünleri Nasıl Bulunur?

Vegan temizlik malzemeleri son yıllarda giderek popüler hale geliyor. Özellikle küresel ölçekte doğa ve doğal yaşam bilincinin artmasına paralel olarak, vegan yaşam tarzı ön plana çıkıyor. Ancak vegan yaşam ürünlerine erişim sağlayabilmek henüz yeteri kadar kolay değil. Pek çoğumuz bu ürünleri market raflarında bulamıyoruz. Vegan ürün bulunduran marketlerde de çeşitlilik göremiyor ve genellikle tek bir markaya mahkûm ediliyoruz. Bu yüzden de vegan temizlik ürünleri için genellikle internete yöneliyoruz. İnsanların fiziki sınırlar içerisine hapsolarak alışveriş yapmalarını aşmayı sağlayan online alışveriş seçeneği, farklı şehirlerden ve hatta farklı ülkelerden kolayca alışveriş yapabilmemizi sağlıyor. Bu da farklı vegan temizlik markaları tarafından imal edilen ürünleri rahatlıkla temin edebilmemizi sağlıyor. İnternet üzerinden vegan temizlik malzemelerinin satışını yapan pek çok adres bulabilmeniz mümkün. Siz de basit bir araştırma ile ihtiyaç duyduğunuz ürünü farklı seçenekler arasından temin edebilirsiniz.

Neden Vegan Temizlik Ürünleri?

Uzun yıllar boyunca doğanın bize hizmet etmek için var olduğu gibi yanlış bir düşünceden hareketle, doğayı ve içerisinde yaşayan diğer canlıları düşünmeden yaşadık. Bu durum başlarda pek soruna neden olmasa da uzun yılların sonunda doğayı ve bizimle birlikte diğer canlıları tehdit eder bir hale dönüştü. Doğaya ve canlılara daha fazla zarar vermemek adına pek çok tepkisel hareket doğdu. Vegan yaşam hareketi, güçlü öğretisi ve diğer canlılara da saygısı nedeniyle kısa sürede büyük bir kitleye ulaşmayı başardı.

Vegan deterjan ve temizlik ürünleri kullanmayı gerektiren durumların başında, doğal yaşamın korunması geliyor. Temizlik malzemeleri başta olmak üzere kozmetik ürünlerin neredeyse tamamı, hayvanlar üzerinde denendikten sonra satışa sunulur. Bu deneylerde kullanılan hayvanlar doğal ortamlarından koparılır ve işkence denilebilecek şartlarda yaşamak zorunda bırakılır. Üstelik deneylerden sonra hayvanlarda kalıcı hasarlar oluşabilir ya da hayatlarını kaybederler. Biz bu süreçleri hiç görmediğimiz için temizlik ürünlerini ya da kozmetik ürünlerini gönül rahatlığı ile kullanırız. Ancak bu ürünleri kullanırken, o hayvanlara uygulanan işkencenin destekçisi olduğumuzu bilmeyiz. Vegan yüzey temizleyici ya da diğer temizlik ürünleri kullanmak, her şeyden önce bu desteğin kesilmesi anlamı taşır. Hayvanların ait oldukları yerde yani doğada huzur içinde yaşamalarına destek için atılan bir adımdır bu. Üstelik vegan temizlik ürünlerinin imalatını yapan markalar, yalnızca hayvanlara karşı değil; doğanın bütününe karşı saygılı olmayı da vaat eder. Bu yüzden de ürünlerinde çevreye ve insana zarar verecek kimyasalları da bulundurmazlar.

Bir Markanın Vegan Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Vegan temizlik ürünleri almak isteyenlerin aklını çok meşgul eden bir soru var: “Bir markanın vegan olduğunu nasıl anlayabilirim?” Elbette bu konuda şüphelerin olması doğal. Zira vegan ürünlerine olan ilginin artması, bu şekilde adlandırılan sahte ürünlerin de piyasaya girmesini beraberinde getirdi. Bu yüzden de vegan temizlik malzemeleri seçerken, markanın gerçekten vegan olduğundan emin olmamız gerekiyor. Bunun için öncelikle markanın ürünlerinin üzerinde “cruelty free” ibaresinin yer almasına özen gösterilmelidir. Türkçeye “zulümsüz” olarak çevrilen bu kavram, o markanın hayvanlar üzerinde herhangi bir deney yapmadığını ifade etmek için kullanılır. Bu ibareyi barındıran markaların ürünleri gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Ayrıca ayçiçeğine benzeyen ve üzerinde “vegan” yazan logonun ürünlerde yer alması da markanın vegan olduğunun göstergelerindendir. Bununla birlikte uluslararası kuruluşlar tarafından vegan markalara sunulan pek çok damga ve ibare vardır. Bunları bilmek ve ürünlerde aramak da doğru marka seçimi yapabilmek açısından önemlidir.

Lindos Naturals vegan temizlik ürünlerinin tamamı The Vegan Society tarafından tanınmış olan Vegan ve PETA tarafından verilen Animal Test Free (Hayvanlar Üzerinde Test Yapılmamıştır) sertifikalarına sahip ender vegan ve doğal temizlik markalarından biridir. Ürünleri, Lindos Shop online mağazasından hızlıca temin edebilirsiniz.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.