Popüler Cevap

Miniatürk

Miniatürk

Miniatürk’ü hiç gezdiniz mi? Eğer gezmediyseniz bu yazımda sizlere Miniatürk hakkında bilgiler vereceğiz.

Miniatürk; Türkiye ve Türk kültürü ile sınırlanmayan, Anadolu’yu Anadolu yapan tüm değerlerle birlikte, yakın coğrafyadaki bütün bir yaşanmışlığın izlerini taşıyor. Burada 3 000 yıl öncesine dek uzanarak barış, hoşgörü ve adaletin hüküm sürdüğü uygarlıkların bıraktığı izler bir araya getiriliyor.

Miniatürk’te kervansaraylar, külliyeler, medreseler, köprüler, garlar, iskeleler, kaleler, surlar, türbeler, camiler, kiliseler, sinagoglar, saraylar, yalılar, dikilitaşlar, anıtlar, heykeller vb. şeyler bulunur.

Alanda ayrıca, Anadolu’da inşa edilen ve bugün yerinde olmayan, dünyanın antik çağdaki yedi harikası arasında sayılan Artemis Tapınağı ve Halikarnas Mozolesi de sergileniyor.

Miniatürk’te, her şey aslına o kadar uygun ki sanki doğudan batıya, kuzeyden güneye bütün ülkeyi bir anda dolaşmış gibi hissediyorsunuz kendinizi. Tabii ki eserlerin aslını görmekle aynı şey değil ama minyatürleri görünce aslını da görmek için özlem duymak bir yana, o eşsiz yapıları bu açıdan seyredebilmek de başka bir keyif olabilir.

İlginizi Çekebilir  Tatil Fikrini Ertelemeye Son!

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.