Popüler Cevap

Kötü Alışkanlıkların Üstesinden Gelmek için 7 Öneri

Kötü Alışkanlıkların Üstesinden Gelmek için 7 Öneri

İçerik Tablosu

Herhangi bir kötü alışkanlık kaçınılmaz zararlara sebebiyet verebilir. Bu alışkanlıklardan vazgeçmek zorlu bir görev gibi görünebilir ve kurtulmak için çok çaba sarfetmeniz gerekebilir. İşte kötü alışkanlıkların üstesinden gelmek için 7 faydalı, kolay ve kullanışlı yöntem:

1.İçgözlem

İçgözlem

Alışkanlıktan vazgeçme yolundaki ilk adım, şu an alışkın olduğunuz alışkanlıkların sayısını ve türünü değerlendirmektir. Derin bir iç gözlem, alışkanlıklarınızın esnek doğasına gizemin kilidini açmak için yardımcı olabilecek cevapları bulmanıza yardımcı olabilir. İçgözlem, karmaşayı zihninde çözmeye ve alışkanlığın kaynağını bulmaya yardım eder.

2. Kabullenme

Kabullenme

Kötü bir alışkanlığınızın olduğunu kabul etmek bir sonraki adım olacaktır. En zorlu adımlardan biri olarak kabul edilir. Kötü bir alışkanlığın farkına varmanın en iyi yolu kendinize, bedeninizden ve zihninizden niçin çekinirken neden kendinize bir soru sormaktır.

Her alışkanlık bir mazeret yükü ya da tek bir sağlam sondaj gerekçesi ile desteklenmekte ve yayılmaktadır. Bir şeylerin yanlış olduğunu kabul ve itiraf etmek, sadece motivasyon faktörüne katkıda bulunacaktır.

3. Taahhüt

Taahhüt

Kötü bir alışkanlıktan kurtulmaya yönelik bir sonraki önemli adım, kişinin kendini kişisel bir çabaya tamamen taahhüt etmektir. Bazen muazzam miktarda enerji ve irade gerektirebilir, ancak asla kişisel eşiğimizin ötesinde bir şey değildir. Taahhüt, bu bağlamda kararlılık için önemli bir adımdır.

4. Yardım

yardım

Bazen kötü alışkanlıkların hayatınıza derinden yerleşik olduğu ve çabanızın yetersiz kaldığı zamanlar olabilir.Bu gibi durumlarda dışardan yardıma ihtiyacınız olacaktır. Bağımlılığınızı bırakma planınızı desteklemek için arkadaşlarınızdan, ailelerinizden ve profesyonellerden yardım almak en etkili adımlardan biridir.

İlginizi Çekebilir  Utanınca Neden Yüzümüz Kızarır?

5. Güçlendirme

güçlendirme

Kötü bir alışkanlıktan vazgeçme yolunda ilerlediğinizde alışılagelmiş bir alışkanlığa düşmemek için defalarca çabanızı sürdürmermeye devam etmelisiniz. Bu, beden ve zihin gücü gerektirir. Zihinsel isteklerin temel ihtiyaçlarımızdan bile öncelik taşıdığı bilinmektedir; Bu nedenle, çözümü güçlendirmek ve daha kararlı olmak, daha önce kötüye kullanımdan vazgeçmenizi sağlayabilir.

6. Dikkat Dağıtmak

dikkat dağıtmak

Kötü alışkanlığa geri dönme cazibesi sizin için fazla gelirse dikkatinizi başka bir aktivite ile dağıtmak sizin için faydalı olabilir. Ne yazık ki, birçok kişi bir alışkanlığı diğeriyle değiştirmeye çalışır ve bu da bir başka kötü alışkanlık haline gelebilir.

7. İyimserlik

iyimserlik

İşler kasvetli, rahatsız edici, iç karartıcı veya stresli görünmeye başladığında, iyimser davranmanız gerektiğini aklında bulunduğunuzdan emin olun. Kötü alışkanlığın vücudunuzda ve zihninizdeki etkilerini fark ettiğinizi anımsayın, kendinizi geliştirmeye verdiğiniz taahhüdü hatırlayın ve devam ettiğiniz kötü alışkanlığı başarılı bir şekilde atmanın uzun yolunu unutmayın.

Bu genel pozitif perspektif, kötü alışkanlığın başarıyla atılmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yaşam kalitenizi artırmaya yardımcı olur.

Kötü bir alışkanlığı başlatmak, bu basit adımları izlediğinizde daha kolay ve daha rahat hale gelir. Hayatınızı kötü alışkanlıklardan kurtarmaya çalışmak, daha iyi bir insan olmaya ve sağlıklı bir hayat sürmeye yardımcı olur.


1 yorum

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.