Popüler Cevap

Korkunca Gerçekten de ‘Öd’ Patlar mı?

Korkunca Gerçekten de ‘Öd’ Patlar mı?

Korktuğumuzda, “Ödümü patlattın!” deriz. Acaba ödün, daha doğrusu ‘öd kesesinin’ korkuyla patlaması söz konusu mu? Öd, karaciğerin salgıladığı, yeşil-sarı renkte, acı bir sıvıdır. Bir diğer ismi de ‘safra’dır. İnsanda ve birçok hayvanda bulunur. Hatta kurban kesilirken et acımasın diye öd kesesinin patlatılmamasına özen gösterilir.

Tabii ki korkudan öd kesesi patlamaz. Peki, ama bu deyim nereden geliyor?

Bilim adamları, korku ile öd arasında bir ilişki olduğunu saptamış. Bir insan başarısız olduğunda, hata yaptığında, özgüvenini kaybettiğinde ilk olarak safra (öd) kesesi etkileniyor.

Kişinin morali bozulduğunda sindirim sistemine daha fazla safra (öd) gönderiliyor. Bunun sonucunda da gaz sıkışması ve midede, bağırsaklarda kasılmalar meydana geliyor.

Korku ile öd arasındaki bu ilişki modern bilim tarafından kesinleştirilse de aslında ta tıbbın kurucusu kabul edilen Hipokrat’ın yaşadığı yıllarda dahi biliniyormuş.

O yıllarda fazla safranın psikolojik sorunlara yol açtığına inanılıyormuş. Hatta ‘melonkoli’ kelimesi ‘kara safra’ anlamına gelen Latince ‘melaina khole’den türemiş.

Özetle, korkudan öd kesesi dâhil hiçbir organımız patlamaz. Ama moralimiz bozulduğunda, hata yaptığımızda daha fazla safra (öd) salgılanır ve bu da kişide rahatsızlıklara yol açar.

İlginizi Çekebilir  Neden Yoruluruz?

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.