Popüler Cevap

Kırmızı Renk Neden Boğaları Kızdırır?

Kırmızı Renk Neden Boğaları Kızdırır?

Kızdırılan boğaların gözü hiçbir şey görmez, saldırmaya odaklanırlar. Matadorlar kızdırılan boğaya kırmızı pelerin sallarlar ve boğa pelerini görünce kızar. Peki, bunun sebebi nedir?

Aslen boğaların kırmızı görünce öfkelendiği inancı tamamen yanlıştır, bundan dolayı üzülerek altını çizmeliyiz ki boğalar aslen renk körüdürler ve kırmızıyı öteki renklerden ayırt edemezler. İspanya’ da boğaların kırmızı renge saldırmış olduğu inancı, matadorların genel anlamda kırmızı elbise kullanmaları sebebiyle yaygınlaşmıştır. Esasen kırmızı ya da renkli elbiseleri görünüşe ehemmiyet verdikleri için kısaca dikkat çekmek amaçlı giyerler.

Kırmızı, aslen insanları etkileyen bir renktir. Bu rengin niçin insanları etkilediğine dair meydana getirilen çeşitli araştırmalarda insanların kırmızıyı görünce kan basınçlarının yükselip peşinden da kalp atışlarının hızlandığı gözlenmiştir.
Peki, boğaları renk değil de ne sinirlendiyor? Aslen boğaları çılgına döndüren şey tamamen korkudur. Evet, yanlış okumadınız, korku. Bir düşünün etrafta feryat atan binlerce insanoğlunun sesi var. Ortamın tozlu ve bir o denli da oldukça sıcak oluşu sırtında saplı olan birkaç ok ve kırmızı pelerinle ve okla üstüne gelen bir insan var. Bu şekilde bir atmosferle korku ve stres eklenince boğalar kendilerini kaybediyor.

Boğa güreşleri, aslen bilinenin aksine İspanya’ da doğmamıştır. Bu güreşlerin ortaya çıkmış olduğu yer Girit’ tir. Buradan hem Etrüsklere hem de Romalılara geçmiştir. Ek olarak Mısır, Kore ve Çin medeniyetlerinde de boğa güreşleri yapılmıştır. Boğa güreşleri sekizinci yüzyılda İspanya’ ya girmiş, on beşinci yüzyılda İspanya’ da ulusal spor olmuş ve günümüze kadar da ulaşmıştır.

İlginizi Çekebilir  "Okey" (OK) Kelimesinin Kökeni Nedir?

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.