Popüler Cevap

Kinoa Tohumu Nedir?

Kinoa Faydaları

Dünya üzerinde yararlı besinler arasında olan kinoa tohumu için bugün sizlere araştırma yaptık ve kinoa tohumu nedir sorusuna yanıt arayacağız. Kinoa, And dağlari eteklerinde yetiştirilen oldukça besleyici bir tohumdur. Yıllarca yerli halk tarafından kullanılan bu ürün son zamanlarda diğer ülkelerde görülmeye ve satılmaya basladi.

Kinoa Nedir ve Faydaları

İnsan vücudu 20 kadar amino asit içermektedir. Ve bu 20 aminoasitin 9 tanesini kendi üretememektedir. Bu aminoasitlerin hepsini içeren bir besin olan kinoa bu özelliği ile bir çok besinin önüne geçiyor.

  1. Besin Kaynağı Çok Yüksek : Kinoa, yenilebilir tohumlar için üretilen bir tahil ürünüdür. Her ne kadar tahil tanesi desekte teknik olarak bir tahıl değildir, yalancı tahıldır. Normalde bu tohum halinde yetişmis olsa ıspanak gibi bir olacaktır, lakin biz tohum olarak tüketmeyi tercih etmişiz. Besin kaynağı olarak kullanıldığında çok kuvvetlidir ve neredeyse çoğu doymak için yediğimiz besinlerin içeriği katlar. (Kaynak)
  2. Çok Yararlı Maddeler Içerir : Antioksidan bir çok kalp ve damar hastaları için çok önemli maddedir. Sadece hastalar için değil, kilo vermek isteyenler içinde çok önemli bir maddedir. Antioksidanlar, sindirim, savunma ve kan dolaşımına çok önemli yararlı etkileri vardır. Ayrıca kızılcık bir yiyecekten daha fazla antioksidan içerdiği içinde bir çok yiyecekten daha sağlıklıdır.
  3. Yüksek Miktarda Lif Bulunur : 100 gram kinoa tohumu içerisinde 11 ile 16 gram arasında lif bulunmaktadir. Ayrıca bu oran bir çok tahılın 2 katından daha fazladır. Lifler daha fazla su tuttuğu için karnımızda daha fazla yer kaplar ve doygunluk hissini arttırır. Ayrıca kilo aldirmaz ve saglığa daha yararlıdır. Bundan dolayı kilo vermek için kinoa tohumu mükemmel bir seçenektir.
  4. Metabolizmayi Kuvvetlendirir : İçerigi bu denli kuvvetli bir besin kesinlikle vücudumuzda çok farkli etkilere neden olacaktır. Kilo verenler için ağır diyetlerin verdigi kuvvetsizlik, uyku isteği gibi bir çok sorunu metabolizmayı kuvvetlendirerek önleyecektir.
İlginizi Çekebilir  Anestezi İnsanı Nasıl Uyuşturuyor?

Kinoa Nasıl Kullanılmalıdır

  • Her sabah kahvaltı yerine kullanılmalıdır.
  • Her sabah bir kaseye sıcak su koyun.
  • Bir fincan yani 200 gram kinoayi içine ekleyin.
  • 15 – 20 dakika beklenmesi gerek çünkü tohumların şişerek yenebilecek hale gelmesi gerekli
  • Daha sonra yiyebilirsiniz.

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.