Popüler Cevap

Karagöz ve Hacivat Kimdir?

Karagöz ve Hacivat Kimdir?

Karagöz ve Hacivat denildiğinde ülkemizde ilk olarak akla gölge oyunu gelmektedir. Hacivat ve Karagöz gölge oyunu ile özdeşleşmiş olan karakterlerdir. Hacivat ve Karagöz’e karakter dememizde ki temel neden ilgili kişilerin gerçek hayatta yaşayıp yaşamadıklarının tam olarak bilinmiyor olmasıdır. Her ne kadar bu iki karakter hakkında net bilgiler olmasa da Türk halkı gölge oyununda yer alan bu karakterleri benimsemiş ve sahiplenmiştir. Yakın zaman içerisinde Yunan halkı bu karakterlerin kendilerine ait olduğunu dile getirse de halkımız bu karakter ile özdeşleştirildiğinden dolayı ilgili karakteri kültürümüzden çıkarmak mümkün değildir.

Karagöz ve Hacivat hakkında anlatılan çok sayıda efsane bulunmaktadır. Anlatılanlara göre bu iki karakterin Bursa’da bir cami inşaatında çalıştığı söylenmektedir. Cami inşaatı sırasında çalışırken birbirleriyle atışmaları günümüzdeki gölge oyununa konu olmuştur. Yaşı ilerlemiş olan kişilerden aldığımız bilgilere göre Hacivat ve Karagöz inşaat içerisinde demirci ve duvar ustası olarak yer almış. İnşaat sırasında sürekli olarak atıştıkları için inşaat çok geç bitmiş ve bundan dolayı idam edilmişlerdir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Hacivat ve Karagöz gölge oyununda yer alan iki karakterdir. Beyazperde üzerine yansıtılan karakterler birbirleriyle atıştırılarak insanların gülmesi sağlanmaktadır. Günümüzde de özellikle ramazan aylarında yapılan etkinliklerde çocukları ramazan ayına ısındırmak adına sergilenen gölge oyunlarında Hacivat ve Karagöz karakterlerine yer verilmeye devam ediyor.

Gölge oyununda yer alan karakterler bir milletin kültürünü yansıtan en önemli öğelerdendir. Bu nedenden dolayı başka ülkelerin Hacivat ve Karagöz’e sahip çıkmasını önlemek adına mücadele edilmesi gerekmektedir. Gelecek nesillere bu kültür mirasımızı bırakmak şüphesiz hepimizin boynunun borcudur.

İlginizi Çekebilir  Orhan Veli Kanık Kimdir? (Hayatı ve Eserleri)

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.