Popüler Cevap

Orhan Veli Kanık Kimdir? (Hayatı ve Eserleri)

Orhan Veli Kanık Kimdir? (Hayatı ve Eserleri)

Orhan Veli Kanık 13 Nisan 194 tarihinde İstanbul ilinde doğmuş olan Türk şairidir. Ölümünün üzerinden uzun zaman geçmiş olmasına rağmen kendisi en çok okunan kişiler arasında yer almaya devam ediyor. Ünlü şairin edebi kişiliği gibi hususlar merak edildiğinden dolayı sizlere Orhan Veli Kanık kısaca hayatı hakkında bilgi vermek istiyoruz. Orhan Veli Kanık günümüzde de edebiyatçıların araştırma konuları arasında yer alan Garip akımının kurucu isimlerinden birisidir. 36 yaş gibi çok genç bir yaşta hayatını kaybetmiş olan şair bu kısacık yaşama çok sayıda şiir, deneme, hikaye ve makale çevirisi sığdırmıştır.

Orhan Veli Kanık’ın en önemli özellikleri arasında eskiyi reddetmesi ve yeni olana yönelmesi vardır. Örneğin çoğu şairin bir gelenek olarak gördüğü hece ve aruz vezinlerine Orhan Veli Kanık Beyin eserlerinde rastlamak mümkün değildir. Kendisi edebiyatın eskiye bağlı kalmak yerine yeni şeyler üreterek gelişeceğini savunmuştur. Orhan Veli Kanık şiirlerinin en büyük özelliği şiirden anlamayan bir kişinin bile şiirde anlatılmak istenenleri anlamasıdır. Bu durumun temel sebebi eserlerde yalın bir dil kullanılmış olmasıdır. Ünlü şairin eserlerini incelediğiniz zaman konuşma diline yakın dizeler olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Orhan Veli Kanık 1950 yılında İstanbul’dayken geçirmiş olduğu beyin kanaması sonucunda 36 yaş gibi genç bir yaşta hayata gözlerini yummuştur. Kendisinin naaşı Rumeli hisarı mezarlığında yer almaktadır.

Orhan Veli Kanık Eserleri

Garip – 1941
Vazgeçemediğim – 1945
Destan Gibi – 1946
Yenisi – 1947
Karşı – 1949
Nasrettin Hoca Hikâyeleri -1949
Bütün Şiirleri – 1951
Nesir Yazıları – 1953
Edebiyat Dünyamız – 1975
Bütün Yazıları – 1982
Bir Kapı Ya Açık Durmalı Ya Kapalı – 1943
Scapin’in Dolapları – 1944
Fransız Şiiri Antolojisi – 1947
W. Shakespeare, Hamlet Ve Venedikli Tüccar – 1949
Saygılı Yosma – 1961
Batıdan Şiirler -1963

İlginizi Çekebilir  Lonzo Ball Kimdir?

Orhan Veli Kanık kimdir konusunda eksik gördüğünüz noktalar var ise bunları yorum yaparak tüm okurlarımızla paylaşabilirsiniz.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.