Popüler Cevap

İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli mi?

Güvenli alışveriş

İçerik Tablosu

İnternet üzeri alışveriş her geçen gün artmaktadır. Dünya’nın her yerinden, istediğiniz ürünü internetten kolayca satın alabilirsiniz. Ancak bir ürün satın alırken, sizi kandırmak ve banka hesap bilgilerinizi çalmak isteyen kötü niyetli kişilere karşı önlem almalısınız.

İnternetten ürün satın alırken güvende kalmak için dikkatli olun ve aşağıdaki ipuçlarını takip edin.

Güvenmediğiniz sitelerde alışveriş yapmayın

İnternetten alışveriş yapmadan önce, alışveriş yapacağınız siteyi iyice araştırmalısınız. Daha önce bu site üzerinden alışveriş yapıp memnun kalan/kalmayan kişilerin yorumlarını dikkate almalısınız.

Herkese açık bilgisayarda alışveriş yapmayın

Genel bilgisayar kullanıyorsanız, giriş bilgileriniz ve diğer özel ve kişisel bankacılık bilgilerinize yabancılar tarafından ele geçirilebilir. Evdeki bilgisayarınız veya kişisel bilgisayarınız dışında intermetten alışverişlerinizi yapmayın.

Uzun süre kullanmadığınızda WİFİ’yi kapatın

Çoğumuz kullanmadığımız zamanlarda Wifi’yi kapatmayı unutuyoruz. Unutmayın ki, WiFi özelliği ağınızda istemediğiniz insanlar tarafından kullanılabilir. Hatta yarım yetkili bir bilgisayar korsanı, gizli bankacılık bilgilerinize erişebilir ve kısa sürede şifrelerinizi çalabilir. İnterneti gerekli değilken ve kullanmadığınız zamanlarda Wifi’yi kapalı tutmaya dikkat edin.

Açılır pencere ve popuplara dikkat edin

Alışveriş / çevrimiçi bankacılık oturumunuz sırasında veya tarama oturumlarınız sırasında görünen şüpheli açılır pencerelere dikkat edin. Bu pop-up’ları tıklayarak, kötü niyetli sitelere gidebilir veya hatta masaüstünüze veya akıllı telefonunuza bilinçsizce virüs indirebilirsiniz. Bu virüs arka planda çalışır ve gizli bilgileri üçüncü taraf sitelerine veya hackerlara aktarmanızı sağlar.

İlginizi Çekebilir  Havanızı Güzelleştiren Teknoloji Harikası: Klima

Herkese açık WİFİ üzerinden alışveriş yapmayın

Herkese açık Wifi ağlarını kullanmaktan kaçını; çünkü kötü niyetli kişiler, verilerinizi engelleyebilir ve oturum açma bilgilerinizi, şifrelerinizi ve finansal bilgilerinizi ele geçirebilir. İnternete üzerinden alışveriş yapmanız gerektiğinde cep telefonu şebekesini kullanmak daha güvenli olabilir.

Giriş bilgileriniz için güçlü şifreler kullanın

Güçlü şifrelerin, diğerlerine oranla tahmin edilmesi zordur. En az 14 karakter uzunluğunda ve büyük ve küçük harf, semboller ve numaraların bulunduğu bir şifre belirlemenizi tavsiye ederiz. Unutmadan şifrelerinizi gizli tutmanız çok önemlidir. Bunları sohbet, e-posta veya telefon üzerinden paylaşmayın.

3D Secure olmadan alışveriş yapmayın

Web siteleri üzerinden, kredi kartı ile yapılan ödemelerde kart sahibinin kart güvenliğini sağlamak amacıyla bankaların firmalar ile yaptığı ortak çalışmaya 3D Secure denir. 3D Secure ile yapılan ödemelerde banka ve kullanıcı ekranında, banka tarafından sunulan özel bir 3D işlem ekranı açılır ve alışveriş yapılan kredi kartının sahibinin cep telefonuna sms ile onay kodu gönderilir veya kart sahibi dışında kimsenin bilmediği özel bilgiler istenir. Bu şekilde yapılan başarılı ödeme işlemlerinde, banka herhangi olumsuz bir durumda tüm sorumluluğu üzerine alır. İnternet alışverişlerinizde, 3D Secure / Verified by Visa / SecureCode, mevcut kart bilgilerinizi korur. Bu yüzden alışveriş yaparken 3D secure olan siteleri tercih edin.


1 yorum

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.