Popüler Cevap

Bilinçli Tüketici Kimdir, Nasıl Oluruz ve Püf Noktalar Nelerdir?

Bilinçli Tüketici Kimdir, Nasıl Oluruz ve Püf Noktalar Nelerdir?

Bilinçli tüketici; piyasadaki fiyatları, ürünleri araştıran karşılaştırma yapan güncel bilgiye sahip kişidir. Bir haksızlıkla karşılaştığında, zarara uğradığında hakkını nerede nasıl arayacağını bilir. Aşırı tüketimi sevmez, israftan kaçınır, alacağı ürünün fiyat etiketini kontrol eder. İhtiyacı yoksa kampanyalı, promosyonlu ürünlerin cazibesine kapılmaz. Aldığı ürünlerin son kullanma tarihini kontrol eder. Taklit, korsan, sahte ürünlerden uzak durur. Elektronik ürünlerin garanti belgesi faturasını mutlaka alır ve onaylatır. Satın aldığı ürünleri 30 gün içinde iade edebileceğini veya değişim yapabileceğini bilir. Kapıdan veya telefonla satış yapan art niyetli kişilere itibar etmez. “175 Bilinçli Tüketici Danışma Hattı”nı arayarak bilgi alır. “174 Sağlıklı Gıda Hattı”nı arayarak bilgi alır. İthal ürünleri değil yerli malını tercih eder. Aç ve yorgunken alışveriş yapmaz. Gereksiz şeyler almaz. Naylon poşet yerine bez torba veya file kullanır. GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma)’lu, hormonlu, bozulmuş ürünleri almaz. Sağlık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, CE [Conformite’ Europe’enne (Konformiti Yuropeen)], ISO 9001 (Kalite Belgesi) ve TSE (Türk Standartları Enstitüsü) belgeli ürünleri tercih eder.

Hem kendi bütçemize hem de ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmak için gereksiz elektrik ve su kullanımını azaltalım. Özellikle enerji tasarruflu ampul ve A sınıfı elektronik ürünler kullanalım. Belediyelerin ve sivil toplum kuruluşlarının birçok noktaya yerleştirdiği cam, kâğıt, pil ve plastik konteynerlerine çöplerimizi atalım.

Tüketicileri Koruma Derneği gibi tüketici örgütlerine üye olalım, aktif şekilde toplantı ve seminerlerine katılalım. Gereksiz yere ihtiyaç kredisi ve kredi kartı nakit avansı kullanmayalım.

İlginizi Çekebilir  Kadınlar Neden Topuklu Ayakkabı Giyer?

Tüketicilere tavsiye olacak birkaç beğendiğim sözü sizlerle paylaşacağım: Borcun kölesi olma, paranın efendisi ol, hakkını ara, öğren, sorgula ve çözüm bul.

Herkese sağlıklı, mutlu, huzur ve tasarruf dolu günler diliyoruz.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.