Popüler Cevap

Hidrojen Bombası Nedir, Etkileri Nelerdir?

Hidrojen Bombası Nedir, Etkileri Nelerdir?

Dünyanın seyrini değiştiren en köklü icatlardan birisi olan hidrojen bombası, çok geniş bir alanda etkileri gözlemlenen bir bombadır. İnsan ırkının tamamen yok olmasına neden olacağı düşünülen bomba sadece büyük ülkelerin teknolojileri arasında yer aldığından dolayı gelişmemiş ülkeler risk grubunda yer alıyor.

Hidrojen bombası, nükleer silah dünyasında yer alan bir bombadır. Füzyon bombası olarak da bilinen bu bomba, kontrolsüz termonükleer enerji sağladığından dolayı yıkıcı etkileri korkutucu düzeyde yüksektir. Bu bombanın etkisinin bu denli yüksek olmasının temel sebebi, patlama esnasında hidrojen atomlarının bir araya gelerek helyum atomuna dönüşmeleridir. Bu dönüşüme kimya dünyasında çekirdek kaynaşması ya da füzyon denilmektedir. Atam bombasındaki durum ise bunun tam tersidir. Yani atom bombasında fisyon reaksiyonu olan çekirdek bölünmesi meydana gelir.

Hidrojen bombasında buharlaşma nedeniyle ciddi derecede kayıp yaşanmaktadır. Meydana gelen bu kaybı önlemek adına bomba uranyum ile kaplanır. Uranyumun buharlaşma sıcaklığı aşırı derecede yüksek olduğundan dolayı patlama sırasında buharlaşma kaynaklı kayıpları engelleyerek etkinin artmasına neden olur.

Hidrojen bombası için gerekli olan ısıyı elde etmek adına atom bombasından yararlanılmaktadır. Patlamanın sağlanması için önce atom bombası ateşlenir. Daha sonra ise meydana gelen ısı sayesinde hidrojen bombası ciddi bir patlama ile kendisini gösterir. Hidrojen bombası radyoaktif bir bomba türü değildir ancak ateşlenmesinde atom bombası kullanıldığından dolayı ciddi derecede zararları bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Depremden Sonra Nasıl Davranmalıyız?

Hidrojen bombası patladığı bölgede yaklaşık olarak 15 kilometrelik alanı ciddi derecede olumsuz etkiler. 15 kilometre içerisinde yer alan tüm canlıların ölmesine ve bu nedenden dolayı yaşamsal faaliyetlerin son bulmasına neden olur. Daha da geliştirilmesi durumunda bu bombanın insan soyunu tamamen yok edeceği düşünülüyor.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.