Popüler Cevap

Haftaya Motive Başlamanın 5 Yolu

Haftaya Motive Başlamanın 5 Yolu

İçerik Tablosu

Pazartesinin gelişi pazardan bellidir. Pazar günü öğlen saatlerinde aniden beliren huzursuzluk öyle rahatsız eder ki onu cerrahi operasyonla aldırmak isteriz. Peki bu sendromu başlamadan bitirip pazartesiye düşman çatlatacak bir motivasyonla başlamanın yolları neler?

İster öğrenci ol, ister mavi ya da beyaz yakalı bir çalışan, Pazartesi Sendromu gelir ve seni bulur. Kendi işinin patronu dahi olsan haftaya yüksek bir motivasyonla başlamak çok kolay değildir. Hafta sonunu bekleyerek çalışmak da bir motivasyon sebebi ama maddi kazancını ve terfilerini hafta içi gösterdiğin performans sayesinde aldığını düşünürsen, pazartesiye motive başlamak biraz daha önemli hale gelebilir.

Aslında duruma şöyle bakmak gerek: Pazartesi günü güzel bir haftanın başlangıç düdüğü. Enerjik, mutlu ve motive bir pazartesi, bütün bir haftanın ruh halini olumlu yönde etkileyebilir. O zaman hadi, sendromu henüz başlamadan bitirmenin, pazartesi motivasyonunu artırmanın yollarına bakalım…

1. Pazar günleri erken uyu

Uykusunu almış bir vücuttan daha mutlusu olabilir mi? Hafta sonunu istediğin kadar hareketli ya da evden istediğin kadar uzakta geçir, ertesi gün işe balkabağı gibi gitmek istemiyorsan saat 12’yi vurduğunda o yatağa gir.

2. Haftanı önceden planla

Pazartesi sabahı okula ya da işe gittiğinde sırana, masana, duvara ya da bilgisayarına çok uzun ve anlamsız bakışlar mı atıyorsun? Adaptasyon konusunda ufak sorunlar yaşıyor olabilirsin. Bu sorunları ortadan kaldırmak için haftayı bir önceki cumadan planlamayı dene. Böylece, esnerken bakacağın tek yer ajandan olur. Bir fincan kahve ya da çay eşliğinde, planın yeni haftaya hala uygun mu kontrol eder, son düzenlemeleri yaparsın. Önünde, ne zaman ne yapacağını bildiğin dolu bir hafta olur, böylece “bu hafta nasıl geçecek?” diye sormazsın.

İlginizi Çekebilir  Çalışan İlişkilerini Düzenleyerek İşletmenizin Karlılığını Arttırın

3. Motivasyonunu bozan şeyleri maddele

Sabahları uyanmakta, okula ya da işe gitmekte neden sorun yaşadığını hiç düşünüyor musun? Belki de bunun yaptığın işle ya da çalışma ortamınla bir ilgisi vardır ve hepsi değiştirebileceğin şeylerdir. En iyisi, olumsuz hislerinin sebeplerini sıralamak ve her biri için nasıl bir çözüm üretebileceğine bakmak. Belki de ufak bir tatil her şeyi çözecek… Yalnız bu işi sakın pazartesi günü yapma. Hafta ortası ya da hafta sonu daha doğru bir zaman olabilir.

4. Hafta sonu iş/çalışma detoksu yap

Detoks demek, yalnızca salatalık suyu içmek demek değil! Detoksun “işten arınma” versiyonu da var. Pazartesi gününe çok demotive başlamanın bir sebebi de hissedilen yorgunluk, yani hafta sonu yeterince dinlenememiş olmak. Burada bahsettiğimiz yorgunluğun fiziksel olma zorunluluğu yok. Eğer hafta sonu işle ya da okulla ilgili şeyler yapmaya devam ettiysen, en basitinden e-posta’larını kontrol ettiysen ya da çalıştığın/çalışacağın sektörle ilgili kafa yoran makaleler okuduysan gerçek anlamda dinlenmedin demektir. Hafta sonları kendine ve sevdiklerine zaman ayırman, işle tamamen bağlantını kesip seni mutlu edecek şeyler yapmanız için var.

5. Evden çıkarken doğru kıyafeti giy

Şaka değil, evet, bu madde de bu listede. Kurumsal şirketler çalışanlarının neden resmi kıyafet giymesini istiyor dersin? Çünkü insanlar giydikleri kıyafetlere göre tavırlarını da değiştiriyor. Bu yüzden resmi giyindiğimizde konuşma ve hatta yürüyüş tarzımız bile değişiyor. O zaman sen de işe ya da okula giderken içinde kendini iyi hissedeceğin kıyafetler seç. Ve en favori kıyafetini her zaman pazartesi gününe sakla!


1 yorum

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.