Popüler Cevap

Göz Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken 8 Gıda

İçerik Tablosu

Sağlıklı bir diyet, gözlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan gerekli besin maddelerini sağlar. Örneğin, A vitamininin göz sağlığı için çok önemli olduğu bilinmektedir ve eksikliği durumunda gece körlüğüne neden olabilir. Ek çalışmalar, omega-3 yağ asitlerinin gözleri retina dejenerasyonundan korumasına ve göz kurumasının rahatsızlığını hafifletmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Tabii ki, araştırmacıların bu araştırmalarda bol miktarda besin kullandıklarını belirtmek önemlidir.

1. Havuç

havucun göze faydasi

Aşağı yukarı hepimiz havucun gözler için iyi bulunduğunu biliriz sadece şaşırtıcı bir halde bu mevzuda meydana getirilen araştırma sayısı fazlaca az. Yine de yapılan araştırmalar bu genel olarak kabul görmüş bilgiyi doğrular nitelikte.

Bu konuda Kaliforniya Üniversitesi Jules Stein Enstitüsü tarafınca yapılan bir araştırmaya gore haftada 2 yada daha çok sayıda havuç yiyen hanımlarda daha az veya hiç havuç yemeyen kadınlara nazaran göz tansiyonu hastalığı görülme oranı daha düşüktür.

Ek olarak havuçtan alınan beta karoten A vitaminine dönüştüğünde gözlerin ışığı ayarlama fonksiyonunu koruyor ve gözlerin nemli kalmasını sağlayarak göz kuruluğunu önlüyor.

2. Portakal

portakalın göze faydasi

Portakallar gözleriniz için iyidir, çünkü bunlar yaşa bağlı göz hastalıklarını engellemek için mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini bir antioksidandır ve vücudunuzda bağ dokusu oluşturmak için ve gözlerinizde bulunanlar da dahil olmak üzere sağlıklı kan damarları için buna ihtiyaç duyar.

3. Çilek

çileğin göze faydasi

Çilekler de C vitamini ile doludur, bu nedenle gözleri yaşa bağlı hastalıklardan korunmaya ve bağ dokusu ile göz çevresindeki kan damarlarını sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Çilek aynı zamanda zengin  B vitamini ve lif kaynağıdır.

İlginizi Çekebilir  Espressonun Zararları Nelerdir?

4. Ceviz

cevizin göze faydasi

İçerdiği E vitamini ve omega-3 yağ asidi sayesinde, yaşa bağlı göz hastalıklarını engellemek için mükemmel bir besindir. Önemli miktarda alfa-linolenik asit içermektedir. Ceviz ayrıca çinko ve diğer mineraller açısından da zengindir.

5. Ispanak

ıspanağın göze faydasi

İçerdiği lutein bakımından, zengin yeşil yapraklı sebzeler tüketmek göz sağlığı açısından faydalıdır. Ayrıca demir, K vitamini içermektedir ve kalorisi çok düşüktür.

6. Tatlı Patates

tatlı patatesin göze faydasi

Tatlı patatesler A vitamini, beta-karoten, potasyum ve lif bakımından tıpkı havuç gibi çok zengindir. Bu nedenle göz sağlığınız için de iyidir.

7. İstiridye

istiridyenin göze faydasi

 

İstiridye göz sağlığınız için iyidir çünkü çinko bakımından çok zengindir ve yaşa bağlı göz hastalıkları araştırmasında kullanılmıştır.

8. Somon

somon balığının göze faydasi

Somon, önemli miktarda omega-3 yağ asidi içerdiğinden, göz sağlığı için diğer balık veya deniz ürünlerinden daha faydalıdır.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.