Popüler Cevap

Ev Çiçekleri Bize Nasıl Zarar Verebilir?

Ev Çiçekleri Bize Nasıl Zarar Verebilirler?

Evimizdeki bitkiler yada süs çiçekleri solunumlarında gündüzleri havadaki karbondioksiti alarak oksijen verirler fakat geceleri ise bizim şeklinde oksijen alarak karbondioksit verirler. Bundan dolayı de çiçeklerle aynı odada uyumanın, havadaki oksijen azalacağı için zararı dokunan olabileceği mevzusunda genel bir inanış vardır. Aslen bu doğrudur fakat zannedildiği kadar tehlikeli değildir.

Mevzuyu daha iyi anlamamız için bir bitkinin aynı anda yapmış olduğu iki işi bilmemiz lazım. Birincisi hücrelerin nefes alışı, ikincisi de ışık ve klorofil özümlemesi diye de adlandırılan fotosentezdir. Bu iki vaka tamamen birbirinden değişik, iki ayrı işlemdir.

Tüm canlı hücrelerde olduğu şeklinde nebat hücrelerinin de yaşayabilmeleri için havadaki oksijene gereksinimleri vardır. Havadan nefes yolu ile aldıkları oksijenle şeker şeklinde besin moleküllerini yakarlar, enerji kazanırlar. Bu, gündüz ve gece yaşamları süresince durmaksızın devam eder.

Bitkilerin yapraklarındaki hücreler bununla beraber gündüzleri ışıkla beraber fotosentez işlemini gerçekleştirirler. Doğrusu nebat gündüzleri her iki işlemi beraber yaparken geceleri yalnız nefes almaya devam eder. Fotosentez işleminde bitkiler havadan karbondioksiti alıp oksijen verirler. Sadece hücreler buradan çıkan oksijeni nefes almada yine kullanırlarken, nefes verişteki karbondioksiti de fotosentezde kullanırlar.

Averaj erişkin bir insan, hareketsiz durumda bir dakikada 15, bir günde 20 bin kez nefes alır. Her solumada yarım litre hava ciğerlerine girer. Doğrusu dakikada 7-8 litre havayı ciğerlerine çeker ve yine verir. Bu, günde 11 bin litre hava anlamına gelir. Aslen nefes alırken havadan oksijen alıp karbondioksit veririz ifadesi de tam doğru değildir.

İlginizi Çekebilir  Klasik Mobilya 

Aldığımız havada hem oksijen vardır, hem de karbondioksit. Verdiğimizde de aynı şekildedir fakat oranları değişiktir. Ciğerlerimize aldığımız havadaki oksijen oranı yüzde 21 iken dışarı verdiğimizdekinde yüzde 16’dır. Doğrusu her nefeste aldığımız havanın yüzde 5-6’sı vücudumuzda oksijen olarak kullanılır. Dolayısıyla havadan aldığımız günlük oksijen miktarı averaj 570 litre civarındadır.

Gündüzleri kafi ışık altında, bitkilerdeki fotosentez işlemi, bitkinin nefes almasından daha yoğundur. Doğrusu ortaya fazladan oksijen çıkar ve gündüzleri odanızdaki havadaki oksijen miktarını artırırlar. Geceleri ışık olmadığından ve karanlıkta fotosentez işlemi yapılamadığından, nefes almaya devam eden bitkilerden çıkan karbondioksit miktarı daha çoktur.

Evlerimizdeki bitkilerin yada süs çiçeklerinin gündüz çıkardıkları fazla oksijen ve gece verdikleri karbondioksit miktarı, insanoğlunun soluduğu havanın içindeki oksijen miktarı yanında o denli azdır ki sağlığımızı etkileyebilmesi mümkün değildir. Sadece kapısı, penceresi hava sızdırmaz minik bir odada, dev bitkilerle beraber yatma şeklinde bir alışkanlığınız var ise başka doğal…


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.