Popüler Cevap

Çay Demlenmeden Önce Yıkanır mı?

Çay Demlenmeden Önce Yıkanır mı?

Çay paketi açıldığında çayın içerisinde aşırı derecede toz yer aldığından dolayı birçok kişi çayı demlemeden önde yıkamaktadır. Çay nemle buluştuğu zaman özü kaybettiğinden dolayı çayın demlenmeden önce yıkanması demlenen çayın kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Bu yüzden çay demlenmeden önce yıkanır mı sorunuza vereceğimiz yanıt hayır yıkanmaz olacaktır. Elbette hijyen aşırı derecede önemlidir ancak paket çaylar içerisinde yer alan ve birçoğunuzun toz olarak nitelendirmiş olduğu bu zerreciklerin çayın ufalanmış hali olduğunu belirtmek isteriz. Bu yüzden sizin kir olarak görmüş olduğunuz şeyler aslında kir değildir. Bu yüzden kaliteli çay demlemek istiyorsanız kesinlikle demleme öncesinde çayı yıkamamanızı tavsiye ederiz.

Bu bilgiyi almış olmanız tabi ki de kaliteli çay demleyebilmeniz adına yeterli değildir. Bu yüzden sizlere nasıl lezzetli çay demleyebileceğiniz konusunda da bilgi vermek istiyoruz. Demlediğiniz çayların herkes tarafından sevilerek tüketilmesini istiyorsanız öncelikli olarak çaydanlığınızın alt kısmına suyu koyun ve suyu kaynatın. Daha sonra kaynamış olan suyu üst demliğe boşaltın. Suyu boşalttıktan sonra suyun üzerine 3 kaşık çay ilave edip kapağını kapatın. Yaklaşık olarak 15 dakika bekledikten sonra çayı demlikten alıp tüketebilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususu önce suyun çaydanlığa konulması ve daha sonrasında çayın üzerine eklenmesidir. Önce çayı çaydanlığa koyup üzerine suyu koyacak olursanız bu durum çayın haşlanmasına ve tadının bozulmasına neden olacaktır. Bu anlattıklarımıza dikkat edecek olursanız demlediğiniz çaylar aşırı derecede lezzetli olacaktır. Unutmayın ki Türkler çay lezzetine aşırı derecede önem vermektedir.

İlginizi Çekebilir  Hamileler Neden Aşerir?

2 yorum

  • Bu değerli bilgi için öncelikle size teşekkür ederiz. Son kısımda da anlattığınız üzere biz hep önce sıcak suyu, sonra çayı koyuyorduk. Fakat yıkama konusunda bütün algılarımızı yıktınız 🙂 Bu zamana kadar hep önce yıkayıp küçük toz tanelerinden arındırmıştık. Artık çayı yıkamadan da deneyelim bakalım nasıl olacak 🙂 Teşekkürler.

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.