Popüler Cevap

Kolaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Kolaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Kolaj, yapıştırma fotoğraflardan yapılan bir görsel sanat olarak bilinen, görsel sanatlarda gazete kağıdı, tekstil ve duvar kağıdı benzer biçimde buluntu maddelerin bir pano yahut tuvalde sıklıkla da boyanmış yüzeylerle beraber kullanılması yoluyla icra edilen bir sanattır. Muhtelif araç gereçlerin sanatla alakalı gayeyle bir araya getirilmiş olduğu ürünleri de kapsar. Hayal gücünün dışa vurumuna olanak sağladığından dolayı dünyanın en meşhur sanat dallarından birisidir.

Tarihçe

Kolaj usulü ilk defa 19. asırda doğranan kağıtların süsleyici bir kompozisyon meydana getirecek halde yapıştırılmasıyla yapılan papiers colles de kullanıldı. 1912-13 senelerinde Braque ve Picasso benzer biçimde kübistler papiers colles çalışmalarında kesilmiş kağıttan farklı olarak tahta parçacıkları, kumaş ve gazete kağıdından da faydalandılar. Kübizm içerisinde mühim bir gelişme sayılan bu tatbik akımın çözümsel aşamasından bireşimsel safhasına geçişe takviyede bulunmuştur.

Kolaj kavramı ilk defa 1910 yılının sonuyla 1920’li yılların başlangıcında Jean Arp ve Max Ernst gibi dadacı ve gerçek üstücü sanatçıların eserleri için kullanıldı. Bu eserler birbiri üzerine binen imgelerden meydana geliyor ve görsel özellikleriyle olmasıyla birlikte çağrışımlarıyla da ehemmiyet ihtiva ediyordu.

Kurt Schvvitters kolajlarında sicim, kırpık tekstil, tahta, tel, çivi ve kağıt yoğun bir şekilde kullandı. Henri Matisse’in son döneminde renkli kağıtlardan kesilmiş parçalarla meydana getirdiği papiers decoupes de bu metodun bir uyarlaması olarak görülmektedir. Amerikalı heykel ustası Joseph Cornell içerisine muhtelif maddeler koyduğu kutularında kolaj yönteminden aktif bir şekilde faydalandı. Kolaj 1960’lı yıllarda birleştirme, çevresel sanat ve meydana gelişlerle beraber pop sanatın esas metotlarından biri oldu ve olmaya da devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir  Ottoman Body Cilt Ürünü Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kolaj hayal gücü geniş olan herkes tarafından icra edilebilecek bir sanat dalı olarak görülse de bu sanat dalının aşırı derecede dikkat ve özveri gerektirdiğini bilmenizi isteriz. Kompozisyona ekleyeceğiniz en ufacık bir materyal çalışmanın ziyan olmasına neden olabileceği gibi çalışmanın sanatsal değerini arttıracak yönde etki yapabilir. Bu yüzden eklenecek her parçanın büyük bir özen içerisinde belirlenmesi gerekmektedir.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.