Popüler Cevap

Bilişim Teknolojilerinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Bilişim Teknolojilerinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Bilişim teknolojileri denildiğinde birçoğunuzun aklına internet gelmektedir çünkü bilişim demek internet demektir. Bilişim özellikle iletişim alanında ciddi derecede hızlanmanın meydana gelmesini sağlamıştır. Bu nedenden dolayı bilişim teknolojilerinin yararları ele alınırken özellikle iletişim üzerinde durulmaktadır. Bilişim teknolojilerinin yararları olduğu gibi bilişim teknolojilerinin zararları da bulunmaktadır. Bilişim teknolojileri sayesinde bilginin kısa süre içerisinde yayılması sağlandığından dolayı bazı kişilerin kötü amaçlar gütmesinden ötürü insanlara yanlış haberlerin de aktarıldığı bilinmektedir. Bilgiler çok kısa süre içerisinde yayıldığından dolayı bilişim teknolojileri nedeniyle kaosların dahi çıkması muhtemeller arasında yer almaktadır.

İnsan bazı işleri yaparken teknolojiden yararlanmasa bu işler aşırı derecede uzun sürmektedir. Bu nedenden dolayı teknoloji hayatımızın neredeyse her alanında yer almaktadır. Örneğin ev içerisinde kullanmış olduğumuz teknolojik ürünleri inceleyerek teknolojinin gerçekten hayatımızın her alanında yer aldığını görebilirsiniz. Bilgisayar, fırın, televizyon, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi ürünler gündelik yaşamda en çok kullandığımız teknolojik ürünlerdir. Bilişim teknolojilerinin gelişimi sayesinde bu ev aletlerinin de içerisine bilişim eklenmiş ve uzaktan kontrolleri mümkün hale gelmiştir. Bu da şüphesiz bilişim teknolojisinin yararları arasında büyük bir paya sahiptir.

Bilişim teknolojilerinin yararları özellikle yukarıda da belirttiğimiz gibi iletişim üzerindedir. İletişimin gelişmesi sayesinde kısa süre içerisinde birçok bilgiye ulaşabilmekteyiz. Bilişim özellikle dünya ticaretinin ve ekonomisinin de canlanmasında etkilidir. Bu yüzden gelişmiş ülkelerin bilişim teknolojilerini geliştirmek adına ekonomilerinden pay ayırarak arge çalışmalarını yaptıkları bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir  Ekran Kartı Fiyatları

Bilişim beraberinde güvensizliği de getirmiştir. Örneğin bilişim teknolojilerinin devi olan bilgisayarlar üzerinden yapılan görüşmelerin karşı tarafa sızma ihtimali yüksektir. Özellikle hacker olarak adlandırılan internet korsanları bilişim teknolojisi alanında uzman kişiler olduklarından dolayı birçok özel hayata müdahale ederek insanların mağdur olmalarına neden olmaktadır. Neredeyse her teknolojinin yararı olduğu gibi zararı da bulunmaktadır. Bu yüzden hiçbir teknolojiden vazgeçilmediği gibi bilişim teknolojilerinden de vazgeçilmesi muhtemel değildir.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.