Popüler Cevap

Whiteboard Animasyon Nedir, Ne İşe Yarar?

Whiteboard Animasyon Nedir, Ne İşe Yarar?

Video pazarlama artık internete bir yerinden dahil olmuş bütün markaların veya ürünlerin vazgeçilmez pazarlama araçlarından biri haline geldi. Bu kaçınılmaz bir gerçek. Bu kaçınılmaz gerçeğin sebebi olarak da giderek daha az okunan metinsel içerikler, kullanıcıların giderek daralan odaklanma eşiği, en çok tercih ettikleri ve tükettikleri içerik türünün videoya kayması gibi eğilimler sıralanabilir.

Whiteboard Animasyon, diğer adıyla “Tanıtım Animasyonu” en kısa anlatımıyla, bir fikri, markayı veya ürünü; beyaz fon (arka plan) üstünde, basit çizimlerden oluşan görüntü ve efektlerin birleşimiyle açıklayan bir video-anlatım tekniği. Adobe After Effects, Adobe Premiere, Sony Vegas Pro ve 3Ds Max gibi programlar kullanılarak hazırlanan whiteboard animasyon videolarını youtube, vimeo, instagram, facebook, twitter gibi sosyal medya sitelerinde paylaşmak mümkün.

Diğer reklam mecralarına göre çok daha ekonomik oluşu, video içerik paylaşımını ve dolayısıyla da whiteboard animasyon talebini giderek artırıyor ve kullanımını yaygınlaştırıyor. Video içerikler giderek popülerleşiyor.

Tüketiciler beyaz tahta üzerinde eğlenceli çizimlerle yapılan bir ürün tanıtımını birkaç sayfa düz metin okumaya tercih ediyor artık. Video hem daha rahat tüketiliyor hem de daha etkili, daha çok akılda kalıyor, daha çok paylaşılıyor, paylaşıldıkça daha çok tüketiliyor. Ayrıca whiteboard animasyonlarda kullanılan internet dili, ne buram buram reklam kokan reklam filmi diliyle ne de tam sayfa bir gazete veya dergi ilanındaki ağdalı, süslü reklam diliyle benzeşiyor. Tam tersine, daha basit, daha kısa, daha kendine özgü ve çeşitlilik gösteren, daha eğlenceli ve samimi, kişisel deneyimlerden, kullanıcı deneyimlerinden parçalar barındıran bir dil.

İlginizi Çekebilir  Tesla Model S

Neler sağlar?

Bir whiteboard animasyondan sunduğunuz ürünün veya hizmetin ne işe yaradığı, kullanıcılara nasıl avantajlar sağlayacağı, o ürünü veya hizmeti nasıl kullanacakları gibi konularda bilgi veya mesajlar vermesini, bunu da internet dilinde, yani basit ve yalın bir şekilde yapmasını bekleyebilirsiniz. Diğer animasyon türlerine göre daha basit ve güncellenmesi kolay bir animasyon türü. Daha az deneyim gerektiriyor, daha az sürede daha çok sayıda üretilebiliyor, bu çok daha düşük bütçelerle yapılabiliyor. Anlatım ve algılama kolaylığı, güncelliği ve eğlenceli taraflarının üstüne bir de animasyonlarla verilen bilginin veya mesajın daha çok akılda kaldığı eklenince ortaya vazgeçilmez bir iletişim aracı çıkıyor.

Gerek sosyal medyayı gerek dijital herhangi bir mecraya tüketici çekmeyi hedefleyen birçok marka, içerik stratejisini oluştururken artık mutlaka videolardan faydalanıyor. Bahsettiğimiz bütün kolaylıkları, pratik yanlar ve uygun bütçeler göz önüne alındığında görüyoruz ki artık küçük, büyük, yerel veya global, dijital veya değil; bütün markaların kendilerine özel birer tanıtım filmi olabilir.

Kaynak: bionluk


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.