Popüler Cevap

7 Doğal Öksürük Tedavisi

7 Doğal Öksürük Tedavisi

İçerik Tablosu

Öksürük, havanın akciğerlerden spazmodik (spazmı andıran) bir şekilde çıkmasıdır. Üst solunum yollarının irritasyonu (tahriş) veya enflamasyonu sonucu olabileceği gibi, alt solunum yolları ile ilgili de olabilir (derin öksürük). Kronik öksürüğe en çok neden olan üç etmen reflü, astım ve post-nazal akıntıdır.

Öksürük canınızı sıkmaya başladıysa, annenizin tavsiyesini dinleyin ve aşağıdaki doğal yöntemlerden birini deneyin.

1. Ev Yapımı Ballı Şurup

Bal öksürük tedavi

Kesin bir bilimsel bir kanıtı olmamasına karşın öksürük ve boğaz ağrısı tedavisinde etkili olmaktadır. Daha fazla fayda sağlaması için balı hindistan cevizi yağı ve limon tuzu ile karıştırıp gece uyumadan önce içmelisiniz.

2. Kekik Çayı

kekik çayı

Almanya’da kekik: öksürük, üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit ve boğmaca gibi rahatsızlıklar için resmen onaylanmış bir tedavidir. İki çay kaşığı ezilmiş kekiği yaprağı bir fincan sıcak suda 10 dakika kadar beklettikten sonra içebilirsiniz. Bal ve limon ekleyerek daha lezzetli ve dinlendirici olmasını sağlayabilirsiniz.

3. Sıcak Duş

sıcak duş

Buhar, solunum yollarını rahatlatmak ve boğazdaki ve akciğerlerindeki sinüs tıkanıklığını ve balgamını gevşetmek için çok faydalıdır. Bu yüzden sıcak bir duş öksürüğünüzü hafifletmeye yardım edebilir.

4. Bol Bol Sıvı

su öksürük tedavisi, bol sıvı tüketme

Bol bol su tüketmenin öksürüğün geçmesinde çok etkili olduğu unutulmamalıdır. Günde en az 2-2,5 lt su tüketmenizi öneriyoruz.

5. Karabiber ve Ballı Çay

karabiber ve ballı çay

Islak bir öksürük için karabiber, dolaşımı ve mukus akışını tetiklediği için doğal bir öksürük kesicisidir. Bir çay kaşığı taze öğütülmüş kara biber ve iki çorba kaşığı balı, bir bardak sıcak suya ekleyin. Ve 15 dakika boyunca bekledikten sonra yudumlayın.

İlginizi Çekebilir  Otizm Nedir, Belirtileri Nelerdir?

6. Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü çayı

Meyan kökü veya meyan kökü şekerinden yapılmış çay, boğazınızı rahatlatır ve öksürmeyi engellemeye yardımcı olabilir. Bir litre şekerli meyan kökü dilimleyin ve 1 litre kaynar su ile 24 saat boyunca beklettikten sonra yudumlamaya başlayabilirsiniz.

7. Zencefil Çayı

zencefil çayı

Zencifil eski çağlardan günümüze kadar birçok tıbbı tedavide kullanılmıştır. Doktorlar antihistamin ve dekonjestan yetenekleri nedeniyle soğuk algınlığı ve grip belirtilerini tedavi etmek için zencefili sıklıkla tavsiye etmektedir. Üç fincan su içeren bir kapta 12 zencefil ekleyin ve 20 dakika kaynatın. 1 çorba kaşığı bal ve limon ekleyerek hem lezzetini hem de faydasını attırın. Ve yudumlamaya başlayın. Eğer çok baharatlıysa, daha fazla su ekleyin.


1 yorum

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.