Popüler Cevap

Zamanın Ötesinde Dekorasyon; Ayaklı Saatler

Zamanın Ötesinde Dekorasyon; Ayaklı Saatler

Zamanın Ötesinde Dekorasyon; Ayaklı Saatler

Zamanı ölçemeye yarayan bir alet olarak bildiğimiz saatler, eski Mısır’dan bu yana hayatın en önemli kavramıdır. Yaşamı belirli bir düzen içinde geçirmemiz adına son derece kritik olan saat uygulaması, bir tahtanın üzerinden analog tasarıma ve ardından akıllı yapıya kadar gelişti. Saatin hayatımızdaki önemi, güneşten daha fazla yararlanmamıza, vücudumuzun ihtiyacı olan dinlenme sürecine yanıt vermemize yardımcı olur. Takvimler yapraklarını saatler üzerinden dökmeye devam ederken; yediğimiz yemek, içtiğimiz içeceğin bile gelişim evresi saate bağlı. Doğanın değişime giren yüzüne bizleri hazırlayan saatler, günümüzde duvarlara, küçük bir kutuya ve dijital bir ekrana sığdırıldı. Yaşam standartlarını belirlememizde önemi büyük olan saatler, ev, iş ve iç ile dış mekânların dekorasyon elemanlarından birisidir. Keşfedildiği devirden 21.yüzyıla dek hem mekân hem de moda dünyasındaki yerini giderek sağlamlaştıran saatler, tasarımlarıyla ev dekorasyonlarını tamamlayan, zamanın ötesinde bir seçim sayılıyor. Zamanının mimarları ve ressamları tarafından eserlerde yansıtılan bu dekoratif nesneler, romanların görünmeyen karakterleridir. Gizli bir özne gibi yerinde duran, tik tak sesleri çıkaran nesne, bir İngiliz edebiyatından Türk edebiyatına kadar ayaklı olmasıyla dikkat çekiyor. Günümüzde hâlâ sıklıkla kullandığımız ayaklı saatler, mutfak, bahçe, salon hatta banyo alanlarını tamamlamakta son derece başarılı. Bir okuyucu olarak, sizlerde ayaklı saatlere olan özleminizi gidermek ve evinizin tamamlayıcı ürününü bulmak isterseniz yazımızı sonuna dek takip edebilirsiniz.

Saat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zaman akışkandır, yerinde hiç durmaz. Bizler bu akışkanlığı en iyi şekilde takip edebilmek için saatleri yarattık. İnsanoğlu saatleri eski çağlardan bu yana kullandıkça tıpkı bir vücudun parçası kadar alışkanlık kazandı. Bu alışkanlığı öylece sökmek ve hayatlarımızdan atmak oldukça zor. Yeri geldiğinde gerçek bir ihtiyaç olan saatler, tasarım ve renk seçenekleriyle bugün dekoratif birer ürün olarak hayatımızda kalıcılık yaratmayı başarmıştır. Tüketici bir toplumun gerçek ihtiyaçları doğrultusunda yaptığı alışverişlere en iyi örnek olan ayaklı saatler, kullanım bakımından yapılan harcamayı sonuna kadar hak ediyor. Dijital dünyaya entegre olmaya başlayan saatlere karşı hâlâ akılda kalan analog tasarımlar, birer sanat eseri yarattığı için tarih sayfasında asla kaybolmayacak yapıdadır. Bu nedenle gönül rahatlığıyla seçeceğiniz bir ayaklı saat sizi geriye düşürmez. Seçim sırasında ayaklı saatlerin malzeme kalitesine dikkat vermek, özellikle çabucak yıpranabilir veya kırılabilir olacağı düşüncesi nedeniyle önemsenmeli. Bunun dışında saati koymak istediğiniz odanın stili, koyulan bölgenin genişliği ve renk uyumu son derece mühimdir.

Oda ve Saat Uyumu

Dekorasyon ürünü olarak kullanmak istediğiniz ayaklı saat, odanın geneline uyumlu olmak zorundadır. Uyumsuz görünen bir nesnenin dikkat çekici varlığı ilk günden son güne kadar rahatsızlık verecek ve algıyı aynı bölgeye çekecektir. Tasarım bakımından baskılı, renkli, çok renkli, metal veya ahşap olan bu tür ürünlerde odanın rengi saati değerli bir görünüme kavuşturur. Son zamanlarda ayaklı metal saatlerin trend olduğu bilinirken; Eyfel, İstasyon ve benzer baskılar satışlarda rekor kırıyor. Beyaz metal renkliler mutfak alanlarının vintage (eskitilmiş model) görüntüsünde son derece uyumlu olduğu için tercihte yine ön sıralarda. Uyum yakalamak için dekorasyonun bütününe bakan kullanıcılar aldıkları üründen son derece keyif duyarken, odadan bağımsız bir şekilde alınan ayaklı saatler bütünlük oluşturmadığı için mutsuzluk kaynağı olabilir. Olumsuz duyguların ortaya çıkmaması maksadıyla bakılması gereken odanın dekorasyonu bir bütün halinde ele alınmalı. Örneğin klasik, ağır ağaç mobilyalardan oluşan bir salonda metal ayaklı bir saat ‘buraya ait değil’ imajına neden olacaktır.

Kullanım Alanının Çoğaltılması

Ayaklı saatler yalnızca uzun, metal tasarımlardan oluşmaz. Daha kısa ve ayağı birden fazla olan saatler, bir çalışma masasının en dikkat çekici dekoratif ürünü de olabilir. Fakat bizler yine de saatlerin yalnızca dekoratif yapısını düşünmemeniz gerektiği konusunda sizleri uyarmaktayız. İşlevi nedeniyle kullanıcılara zamanı yansıtan, tüm planlamaları ve hayat stilini şekillendiren saatler, ürün kalitesi ve garanti süresiyle değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden uzun yıllar boyunca kullanmak istiyorsanız markaya, ürün malzemesine ve garanti süresine bakmanız şarttır. Yeni nesil bakış açısı olan minimalizme uygun olarak tasarlanan ve sanatsal ortamı güçlendirici bir etki yaratan ayaklı saatler, son yıllarda ergonomik yapısı nedeniyle genç nesil tarafından kullanılıyor. Akla gelen ağır bir görünüm yerine sade ve uzayabilen/kısalabilen yapısı saatlerin birinci tercih nedenidir.

Doğaya ve İnsan Sağlığına Önem Verilmesi

Markaları kaliteli bir markaya dönüştüren süreç ürün üretimi sırasında ortaya çıkıyor. Kanserojen maddelerden uzak duranlar, insan ve doğaya zarar verme eğilimlerinden kaçınırlar. Etiketi olmayan ve belirli bir üretim adresi bulunmayan ürünler merdiven altı üretim tesislerinden çıkmış olabilir. Bu düşünceyi hafızaya kazımak ve ismi belirsiz ürünlerin kanserojen etki gösteren maddeler taşıdığını anımsamak yine siz ve sevdikleriniz için büyük önem arz etmekte. Burada sizlere bahsetmemiz gereken bir diğer önemli konu ise enerji tasarrufudur. Geliştirilen saatler pille çalıştığı takdirde kaç adet pil harcadığı veya pilin ömründen ne kadar götürdüğü konusu incelemeye alınabilir.

Özel Tasarımlarla Tanışmak

Ayaklı saatler tasarımları nedeniyle hediye listesinin en başında yer alıyor. Gerek bir makam ziyaretinde gerekse normal bir doğum gününde hediye olarak götürülen özel, şık tasarımlı saatler, nostalji yaşatmak adına bir anneanne saatine benzerde olabilir. Ancak gelişen ve değişen dünyanın içinde sürekli bir motif barındırdığını göz önüne aldığımızda bizlerin önerisi; küre saatler, çift taraflı askılı saatler, eskitme saatler ve dekoratif saatler olacaktır. Üretim çağının getirmiş olduğu hız ve tasarım genişliğini fikir edinerek çıktığınız seçim yolunda artık bir sinema sanatçısına kamera görüntüsü verilmiş bir ayaklı masa saati de alabilirsiniz. Ama söz konusu yine anneannenizse eskitilmiş saatler kalpleri eritecek ve duygusal anlar yaşatacaktır. Günümüzde saatlerin kullanım alanı ve kullanıcı kitlesinin asla sınırlı olmadığını düşünerek yapılan alışverişler, kırılan kalpleri onarır ve yeni bir sevgi bağının yaşatılmasına neden olur. Kullanımında yaş seçeneği bulunmamakla birlikte isteğe göre yaşa özel tasarlanan ayaklı saatleri tercih edebilirsiniz. Unutmayın, zaman sizden gitmeden önce zamanı avuçlarınızın arasına almaya bakın.

Özel tasarım ayaklı saatler ve farklı tercihlerinize ulaşabileceğiniz birçok çeşit için Evdeimaj internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.