Popüler Cevap

YKS Konularına Nasıl Çalışmalıyım? YKS Ders Çalışma Taktikleri

YKS Konularına Nasıl Çalışmalıyım? YKS Ders Çalışma Taktikleri

ÖSYM tarafından üniversite sınav sisteminin değişmesi ile birlikte öğrencilerin endişeleri arttı. YGS ve LYS olarak bilinen sınav sistemi tamamen değiştirilerek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oldu. Yeni sınav sisteminde Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) bulunmaktadır.

Sınav sistemi değişmesine rağmen üniversite sınavına hazırlanan değerli öğrencilerin hiç endişelenmesine gerek yok. YKS sınavına nasıl çalışılması gerektiği hakkında yeterli bilgi sahibiyseniz hiç moral bozmadan bu sınavlarda başarılı olabilirsiniz. Sınav sistemi değiştiği için soru dağılımları ve YKS konuları üzerinde bir takım değişiklikler yapıldı. Soru dağılımları ve konuları öğrendikten sonra nasıl çalışmanız gerektiğinden bahsedelim.

YKS Konuları Nasıl Çalışmalıyım?

Türkçe

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’de Türkçe kısmında 40 soru yer alacaktır. Türkçe ve Matematik soruları öğrencilere en fazla puan sağlayan alanlardır.

  • Türkçe sorularını çözerken özellikle okuduğunu anlamaya yönelik sorular sorulmaktadır. Bu sebeple Türkçe alanına çalışırken uzun paragraflardan oluşan test kitaplarını çözmenizde fayda var.
  • Türkçe sorularında öğrencileri en fazla şaşırtan dil bilgisi kısmıdır. Paragraf soruları yanı sıra dil bilgisi üzerine kaynaklar alınması tavsiye edilir.

Matematik

Üniversite sınavına hazırlanan çoğu öğrenci Matematik dersinden korktuğunu görüyoruz. Üniversite sınavında Matematik alanında başarılı olmak istiyorsanız korkularınızın üzerinize gitmelisiniz ve asla pes etmemelisiniz.

  • Matematik dersinde başarılı olmak için düzenli olmalısınız. İlk konudan sona doğru düzenli bir şekilde periyodik ilerlemelisiniz. Örneğin, bir konudan 20 soru çözülmesi sizin için yeterli değildir.
  • Matematik sorularının cevabını bulamadığınız zaman pes etmeyin. Soruları çözebilmek için gerektiğinden fazla zaman harcayın. Bu sayede kendinizi geliştirme fırsatı bulursunuz.
  • Her alana çalışırken birden fazla farklı kaynak kullanmanızda fayda var. Bu sebeple YKS Kitap Önerisi için arkadaşlarınızdan ve öğretmenlerinizden tavsiyeler alın.

Fen Bilimleri

Fizik, Kimya ve Biyolojisi üçlüsünde başarılı olabilmek için çok soru çözmelisiniz. Her bir yeni soruya başladığınız zaman daha fazla bilgi öğrendiğinizin farkına varacaksınız.

  • Kimya ve Biyoloji derslerine çalışırken not tutmalısınız. Bu dersler sözel ağırlıkta olduğu için not tutulması faydalı olacaktır.
  • Fizik konularını birkaç farklı kaynaktan çalışılması gerekir. Soru çözerken her bir kaynak yeni bir yöntem anlamına gelebilir. Bu sebeple Fizik sorularının çözümünde farklı yöntemler olabilir. Sizin için en kolay ve doğru olanını kullanmalısınız.

Sosyal Bilimler

Yeni üniversite sınav sisteminde Tarih, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Coğrafya ve Felsefe dersleri Sosyal Bilimler alanında yer almaktadır.

  • Sosyal Bilimleri alanında başarılı olabilmek için ilk konudan en son konuya doğru çalışmalısınız. Çünkü bu alanın derslerinde yer alan konuların bir çoğu birbiri ile bağlantılıdır.
  • Tarih ve Coğrafya konularını çalışırken önemli gördüğünüz yerlerin altını çizip not tutmalısınız.

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.