Popüler Cevap

Yatırım alma ve Melek Yatırımcı Ağı

Yatırım alma ve Melek Yatırımcı Ağı

Günümüzde gelişen girişimci ekosistemi sayesinde sürekli olarak yeni iş fikirleri ortaya çıkmaktadır. Bazı iş fikirleri başarılı olurken diğer fikirler ise yalnızca planlama aşamasında kalabilmektedir. Planlama aşamasında kalan girişimlerin en büyük problemi, ilgili girişim hayata geçirmek için gerekli mali desteği bulamamaktır. Bu destek için bir girişimde melek yatırımcıya ihtiyaç duyulur. BTM olarak iş fikrinizin iş modeli haline gelmesine yardımcı olacak hizmetler sunuyoruz. BTM ile;

 • Eğitim ve seminerler, 
 • Mentor desteği, 
 • Yatırımcı eşleştirmeleri, 
 • Girişimcilerin yatırımcı karşısında sunum yaptığı demo günü etkinlikleri, 
 • İTO Komite eşleştirmeleri, 
 • 7/24 ofis imkânı, 
 • Birebir danışmanlık 

Gibi hizmetler girişimcilere tamamen ücretsiz sunulmaktadır. Peki melek yatırımcı kime denir ve nasıl melek yatırımcı olunur? 

BTM olarak bu yazımızda konu ile ilgili merak ettiğiniz detayları bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz!

Melek Yatırımcı nedir? Kime denir?

Startup yatırımcısı olarak da bilinen melek yatırımcılar, girişimlere hisse veya hisse senedine dönüştürülen borç karşılığında sermaye sağlayan kişilerdir. Bu yatırımcılar, genel olarak uzun vadede kâr elde etmeyi amaçlamaz. Bunun yanı sıra melek yatırımcıların bir diğer amaçları ise belirli bir iş alanında bilgilerini güncel tutmak ve yeni nesil girişimcilere akıl hocalığı yapmaktır.

Melek yatırımcılar, girişimlere akıl hocalığı yaparak, girişimcilere bilgi ve tecrübelerinden faydalanmaları için avantaj sağlar. Ayrıca bu yatırımcılar, önemli bağlantılar sunarak girişimlere büyük ölçüde destek olur.

Nasıl Melek Yatırımcı olunur?

Melek yatırımcılar girişimlerde önemli konuma sahiptir. Bir melek yatırımcı olmak için Hazine Müsteşarlığı’na başvuru yapmalı ve melek yatırımcı lisansı almalısınız. Hazine Müsteşarlığı, melek yatırımcı lisansı vermek için “Yüksek Gelire Sahip Yatırımcı” ve “Tecrübe Yatırımcı” olarak iki gruba ayırdığı melek yatırımcı kavramını bu iki grup altında ele alır. Melek yatırımcı lisansı için Hazine Müsteşarlığı’nın hazırladığı bir rapor ve bilgi klasörü bulunur. Bunun yanı sıra bu iki gruptan herhangi birinde yer alabilmek için öncelikli olarak belirli kriterlere sahip olmanız gerekmektedir. Bu kriterler aşağıdaki gibidir:

 • Yüksek Gelire Sahip Yatırımcı Grubu

Öncelikli olarak “Yüksek Gelire Sahip Yatırımcı” grubunda yer almak ve bu grup içerisinde melek yatırımcı lisansı almalısınız. Bunun için son iki yıl içerisindeki yıllık gayrisafi gelirinizin 200.000 Türk lirası ve üzerinde olması ya da sahip olunan her türlü menkul ve gayrimenkul varlığından oluşan kişisel servetinizin toplam değerinin 1.000.000 Türk Lirası ve üzerinde olması gerekir. 

 • Tecrübe Yatırımcı Grubu

“Tecrübe Yatırımcı” grubunda melek yatırımcı lisansı almak için banka, finansal kuruluş ya da girişim sermayesi şirketleri gibi kuruluşların müdür ya da buna denk bir pozisyonunda ya da daha üst pozisyonunda iş tecrübesine sahip olmanız gerekir. Bunun yanı sıra Türkiye’de yer alan melek yatırımcı ağlarından birinde en az bir yıl süre ile üye olmalısınız. Ayrıca teknoloji merkezleri ya da kuluçka merkezlerinde, başlangıç ya da büyüme aşamasında bulunan en az üç şirketin her birine en az 20.000 Türk lirası ile sermaye yatırım yapmalısınız. Aksi bir durumda Tecrübe Yatırımcı Grubu lisansına sahip olamazsınız.

Melek yatırımcı ağına sahip kuluçka merkezleri

Girişimciler, melek yatırımcılar ile iletişime geçmek için pek çok melek yatırımcı ağından faydalanabilir. Melek yatırımcılar, bu ağlara üye olarak ilgi alanları dahilinde olan girişimlerin sahipleri ile iletişime geçebilir. Melek yatırımcılar ile girişimcilerin iletişime geçmesine imkân sağlayan yatırımcı ağlarından bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Angel List
 • Quora
 • Microventures
 • LinkedIn

BTM ile girişiminizin gelişim süreçlerini başarılı bir şekilde yönlendirebilir ve hem mentor desteği hem de gerekli yatırım sermayesini kolaylıkla bulabilirsiniz. Girişim, mentorluk ve melek yatırımcı konuları hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.