Popüler Cevap

Utanınca Neden Yüzümüz Kızarır?

utaninca-neden-yuzumuz-kizarir

Yüz kızarıklığının kendisi aslında doğal ve iyidir. Ama bazen de rahatsızlık duyduğumuz durumlarda kızarırız. Utandığımız zamanlarda kaçmak isteriz ama yapamayız. Bu gibi durumlarda vücudumuz alarm verir, kanımız başımıza toplanır, kulaklarımız çınlamaya başlar ve 15 saniye içinde yüzümüz değişik biçimlerde kızarmaya başlar.

Utanınca Yüzümüzün Kızarırmasının Bilimsel Açıklaması

Kızarıklık, terlememizle aynı psikolojik temele dayanarak eş zamanlı olarak gerçekleşir. Aşırı ısınmış kan, kası ısıtır ve kanın serinlemesi gerekir. Vücudumuzda yüksek basınca sahip ısınmış kanı yüz derisinin yüzeyine pompalar.

Ne olursa olsun yüz kızarıklığının önemli bir işlevi var. Sosyal bir işlev. Kızarıklık çoğunlukla engellenemez ve bu yüzden gerçekçidir. Yandaki resimde kırmızı olarak gördüğünüz beynin bu küçük bölümü, orbitofrontal korteks denen bölgeyi uyarır. Böylece yüz kızarıklığı meydana gelir.

Bu durum bugün arkadaşlarımızla nadiren bir araya geldiğimiz zamanlarda bile yaşanır. Örneğin özür içerikli bir mesaj yolladıktan sonra yüzü kızarmış bir emoji gönderebilirsiniz.

Bu yüzden endişe etmeden kızarın ve meraklı kalın 🙂

İlginizi Çekebilir  Prima Bebek Bezi Fiyatları

1 yorum

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.