Popüler Cevap

Üniversite Öğrencilerinin Ev Kiralamadan Önce Araştırmaları Gereken Konular

Üniversite Öğrencilerinin Ev Kiralamadan Önce Araştırmaları Gereken Konular

İyi bir kiralık daire bulmanın yolu, iyi bir araştırma yapmaktan geçer. Bu noktada öğrencilerin dikkat etmesi gereken pek çok nokta vardır.

Farklı bir şehirde üniversite okumak oldukça keyifli ve heyecanlı bir süreçtir. Özellikle bugüne kadar aileleriyle yaşamış olan gençler, üniversite için farklı bir şehre gittiklerinde kendilerini yepyeni bir ortamın içinde bulurlar. Elbette bu deneyim tamamıyla tozpembe değildir; zorlayıcı yönleri de vardır. Bu yönlerden ilki ise yaşanacak yerin bulunmasıdır. Bazı öğrenciler tercihlerini öğrenci yurtlarından yana kullansalar da her birinin seçimi bu yönde olmaz. Öğrenci yurtlarının kontenjanları yeterli olmadı gibi fiyatları da pahalıdır. Kimi yurtların fiyatları ev kiraları ile yarışır niteliktedir. Evin verdiği özgürlük hissi de eklenince, pek çok üniversite öğrencisinin ilk tercihi bir kiralık daire tutmak olur. Bazı öğrenciler tek başlarına eve çıkmayı tercih ederken, bazıları da arkadaşlarıyla birlikte daire tutarlar. Burada ailelerin seçimleri de öğrencilerin isteklerine göre farklılıklar gösterebilir. Öğrenciler sosyal hayatın içinde olabilecekleri muhitlerde yaşamak isterken, ailelerin önceliği ise yaşanacak muhitin güvenli olmasıdır.

İyi bir kiralık daire bulmanın yolu, iyi bir araştırma yapmaktan geçer. Bu noktada öğrencilerin dikkat etmesi gereken pek çok nokta vardır. Neyse ki günümüzde kiralık daire bulmak eskisinden çok daha kolay, çünkü artık Zingat.com var.

Zingat.com’da Türkiye’nin her yerinden binlerce kiralık daire bulunuyor. Dairelerin tamamı gayrimenkul danışmanları tarafından ev arayanların beğenisine sunuluyor. Detaylı ve doğru bilgi paylaşımı, 360 derece kolay anlaşılır görsellerle bir araya geldiğinde, kiralık daire arama süreci hiç olmadığı kadar kolay bir hal alıyor. Zingat.com’da kiralık daire bakmaya başlamadan önce bazı hususlara dikkat ederek, ev bulma sürecinizi kolaylaştırmanız mümkün.

Kiralık daire tutmadan önce mutlaka kriterlerin düzgün bir biçimde belirlenmesi gerekiyor. Verilmesi gereken ilk karar ise hangi ilçede ikamet edileceği. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi eğitim olanaklarının gelişmiş olduğu büyük şehirlerin çok sayıda ilçesi var. Bu ilçeler arasında seçim yapmak için Zingat.com’un bölge raporlarından yararlanabilirsiniz. Bölge raporlarında ilçelerin, mahallelerin kira fiyatı ortalamasından sosyo-ekonomik derecesine kadar pek çok bilgi mevcut.

Kiralık ev aramadan önce bütçenizi de belirlemelisiniz. Unutmayın, yeni bir eve çıkmak sadece kira bedelini ödemekle bitmiyor. Taşınma masrafı, tadilat, apartman aidatı gibi ek masraflar önceden düşünülmediğinde içinden çıkılamaz durumlar meydana gelebiliyor. Bununla ilgili olarak emlakçıya ya da ev sahibine yöneltmeniz gereken çok sayıda soru olabilir. Detaylı bir görüşmede bulunup evin ve binanın durumu ile ilgili bilgi almalısınız. Bu noktada her detay önemlidir. Örneğin, binanızın dış cephesinde yalıtım mantolama yapılmadıysa, kışın yüksek tutarlı doğalgaz faturaları ödemeye hazır olmalısınız. Kiralık daire arayış sürecinizde bütçenizi ayarlarken bu hususu da dikkate almanız gerekir. Ayrıca eğer evde tadilat yapılması gerekiyorsa, bu konuyu da ev sahibinizle görüşmelisiniz. Eğer ev sahibiniz tadilat yaptırmayı üstleniyorsa, bunun sözünü kendisinden yazılı olarak almayı ihmal etmeyin. Zira söz uçar yazı kalır!

Kiralık daire tutma sürecinde en önemli konulardan bir diğeri de kira sözleşmesidir. Mutlaka kira sözleşmesi yapın, aksi takdirde gerekirse farklı bir ev arayışına girin. Kira sözleşmeniz sizin garantiniz olacaktır. Kira bedeliniz, kiranızın artış oranı, evi teslim alma ve teslim etme süreçleriniz, apartman aidatı tutarı ve evde yapılacak tadilatların bir listesi kira sözleşmenizde bulunmalıdır. Eğer siz de farklı bir şehirde üniversite okuyacak bir öğrenci iseniz, Zingat.com aracılığıyla hayallerinizdeki eve kolaylıkla ulaşabilir, önerilerimizi de dikkate alarak güvenli şartlarda kiralık dairenizi tuttuktan sonra üniversite hayatının keyfine varmaya başlayabilirsiniz.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.