Popüler Cevap

Tesisat Su Kaçaklarına Müdahale

Tesisat Su Kaçaklarına Müdahale

Bulunduğumuz binalar birçok kompleks tesisatı içerisinde barındırmaktadır. Bu tesisatların herhangi birindeki problem ise tüm hayat kalitemize olumsuz etki göstermektedir. Bunlardan en önemlisi de kuşkusuz su tesisat sistemimizdeki problemlerdir. Su tesisatlarının su kaçak problemleri ya tesisat sisteminin kendisinden ya da bu tesisatları ortaya bizzat koyan insan etkeninden kaynaklana durumlardır. Zira tesisatın kendi yapısı ile ilgili en azından zamanla oluşan yıpranmalara dayalı sorunlar oluşabiliyorken, tesisat malzemesi en üst seviyede bir kalitede olsa dahi uygulamasını yapan insanoğlunun profesyonellikten uzak yaklaşımı da tesisatlarda problemlere sebebiyet veren temel sebeplerdendir.

Binalarımızdaki Hangi Tesisat Ne Şekilde Su Kaçağına Sebebiyet Verir?

Teknolojinin gelişmesiyle oldukça kompleks tesisatlar sayesinde rahatlığa kavuşmuş durumdayız. Fakat her şeyde olduğu gibi her durumun madalyon misali iki yüzü vardır. Binalarımızda pek çok tesisat sebepli su kaçağı durumları söz konusudur. Bunlar ise:

1) Plastik Su Boruları Kaynaklı: Bu türden su kaçaklarının oluşma sebepleri yoğun olarak iki nedene bağlı oluşur. Birincisi geceleri artan su basıncına dayalı borularda oluşan patlaklar bir diğeri de matkapla delme esnasında boruya zarar verme sonucunda oluşmaktadır

2) Pimaş Boru Kaynaklı: Pis su tesisatıyla ilgili bir boru olup bu borudaki sıvı sızmalarına yönelik conta kısmının gevşemesi ile ilgili sızıntı olup en başa çıkılması hızlılık gerektiren bir sızıntı türüdür.

3) Normal Su Tesisat Kaynaklı: Gözlem yoluyla en kolaylıkla tespit edilebilen su kaçağı durumlarındandır. Evinizde bulunan tüm muslukları kapatma yoluyla rahatlıkla ilgili alanda sızıntı olup olmadığını anlamanız oldukça basit olacaktır. Eğer bütün musluklar kapatılmış olmasına rağmen su saatindeki ibre dönüyorsa tesisatınızda su sızıntısının olduğu belgelenmiş olacaktır.

4 )Sıcak Su Tesisat Kaynaklı Kaçak: Normal su tesisat kaçağı durumlarının aynı içerikleri gözlemleniyorsa su sızıntısı vardır anlamına gelecektir.

5) Kalorifer Kaçağı Kaynaklı Kaçak: Kombinin altındaki basınç ibaresi 0 ve 0’ a yakınsa anlaşılmalı ki bu tesisatta su kaçağı tespit işlemi yapılması söz konusudur.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm göstergeler bizim yaşam alanımızda su sızıntısı problemiyle karşı karşıya olduğumuzu ortaya koyacak durumlar olacaktır. Peki tespitler yapıldı, sıradaki manevra ne olmalıdır sorusunun cevabı ise “”işi bilene, uzmanına devretmek olmalıdır” olacaktır elbet. Modern hayatın bizlere sunmuş olduğu bu kompleks tesisatları yine modern hayatın bilinçli insanları olarak bizler de bu alanda bilgisi, uzmanlığı olan kişilere devrederek mutlu sona ulaşmamız mümkün olacaktır.

Su Kaçaklarına Yönelik Müdahaleler

Bütün göstergeler binanızda su tesisatı olduğunu ortaya koydu ve elbette ki sizler de bilinçli bireyler olarak işi uzmanına havale ettiniz. Peki bundan sonraki adımlar nasıl ilerleyecektir. Öncelikle profesyonel olan ekip evinizi hırpalamadan (eskiden ve amatör içerikli durumlarda fayans kırmadan tutun, parkeyi yerinden çıkarma olmak üzere oldukça zorlu ve mekanda sıkıntı yaratan durumların tersine) ilgili cihazlarla sızıntı yerleri tespit edilip onlara uygun müdahale planları ortaya konacaktır. Yine günümüzün ileri çözüm durumlarından birini de enjeksiyon yöntemi oluşturmaktadır. Profesyonel firma bu anlamda ilaçlı su özelliğindeki enjeksiyonu ilgili zeminlere uygular ve belli süre bu enjeksiyonun sıvısının emildiği gözlemlenecektir. Bu ise ilgili sızıntı yerinin dolduğu ve tamir edildiği anlamını taşıyacaktır. Böylelikle evinizde kırma dökme vb olumsuz fiziksel tahribatlara gerek kalmadan ilgili sızıntı problemi kolayca ortadan kaldırılmış olacaktır. Fakat elbette ki tesisatın yanlış uygulanma kaynaklı veya ömrünü tamamlamış derecede eski bir durumu söz konusuysa da tamamen bir tesisat değişikliği de kaçınılmaz ve en doğru yol olacaktır. Büyün bu tespitler ise elbette ki işin ehil ellere devredilmesi yoluyla gerçekleşebilecektir. Ersoylar Tesisat bilimum su tesisatçılık işlerinizde (su kaçağı bulma, tıkanıklık açma, petek temizliği) işlerinizde sizlere uygun çözümler sunmaktadır. Tüm İstanbul ve genelinde servisimiz mevcuttur.

Kaynak: https://www.ersoylartesisat.com


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.