Popüler Cevap

Stresten Saç Dökülmesi Yaşayanlar İçin Yapılacak Tedavi

Stresten Saç Dökülmesi Yaşayanlar İçin Yapılacak Tedavi

İçerik Tablosu

Birçok kişinin hayatında yaşaması muhtemel olan sorunların başında saç dökülmesi geliyor. Saç kayıplarının birçok nedeni vardır, yani tek bir suçlu kaynağı yoktur. İşte bugün biz stresten saç dökülmesi hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Değişen dünya düzeni ile birlikte günlük hayatta çok basit durumlar bile bizi hemen bu psikolojik durumun içine bizi girdirebiliyor. Yoğun iş temposu, sınav kaygısı, aile sorunları, iş bulamama kaygısı gibi sebepler en başta gelenlerden bazılarıdır. Bazı kişilerde de kronik stres durumu ortaya çıkıyor, yani hep bu psikolojik sorunu yaşamaya devam ediyor. Yapılan birçok araştırmada stresin saç dökülmesi yaptığı kanıtlanmıştır. Ayrıca bu hastalığın cinsiyet ayrımı da yoktur, hem kadın hem de erkekleri aynı oradan etkileyebilmektedir. Genetik saç dökülmesi yaşamayan birçok kişide bu psikolojik sıkıntı nedeniyle saç kayıpları yoğun bir şekilde görülmektedir. Peki stresten kaynaklanan saç dökülmesi tedavisi nedir, diye sorarsanız size önemli bilgiler vereceğiz. Şimdi de konu hakkında diğer detaylara bakalım.

Stresin Nedenleri (Sebepleri) Nelerdir?

 • Sınavların sebep olduğu kaygılar
 • Aşırı trafik yoğunluğu ve sürekli trafikte bulunma durumu
 • En yakın bireylerin ölümleri
 • Eşler arasında yaşanan sorunlar ve tartışmalar
 • Maddi problemler
 • Borçların nasıl ödeneceği konusunda yaşanan sıkıntılar
 • Geleceğe dair aşırı karamsarlık
 • Sevgiliden ayrılma ve onu unutamama
 • Aşırı yoğun çalışma hayatı
 • Kişisel sorunlar
 • Arkadaş arasında yaşanan dedikodular ve problemler
 • En basit olayları kafaya takma ve bunları büyütme
 • Vücutta yaşanılan fiziksel sorunlar
 • Çeşitli durumlarda yaşanan başarısızlıklar

Stres ve Saça Verdiği Zararlar

Stresin saça zararları hakkında yukarıda kısa ve öz şekilde değindik peki nasıl şekilde zarar veriyor buna bakalım. Klasik anlamda tek başında koparak dökülme de yapmıyor. Birçok sebeple ortaya çıkıyor işte onlar;

 • Saç derisinin yağlandırarak saç kayıpları yaşatması
 • Saç tellerinin incelmesi
 • Saçtaki hacim ve yoğunluğu ortadan kaldırması
 • Kepek ve saçkıran gibi sorunları tetikleyerek saç teli kayıplarının olması
 • Saçların yoğun şekilde koparak ve el sürülerek dökülmesi
 • Saçlarda parlaklığı azaltması
 • Sağlıklı saç teli yapısını etkilemesi
 • Saçları zamanla beyazlatması(kırlaştırması)
 • Bölgesel saç sorunları

Günde Ortalama Kaç Saç Teli Kaybına Dökülme Denebilir?

Bu önemli bir noktadır günde öyle birkaç saç teli kaybına hemen saç dökülmesi diyemeyiz. Sağlıklı bir saçta 30-35 günlük saç teli kaybı son derece normaldir. Saç dökülmesi oluyor demek için ortalama 100 den fazla saç teli kaybının düzenli olarak yaşanması gerekmektedir. Genetik kaynaklı(erkek tipi) bir dökülme probleminiz yoksa bu diğer sebeplerden kaynaklanıyor demektir. Bu durumda en başta sorunlu yoğun strestir. İşte bu şekilde teşhisi koyabilir ve hemen tedavisine başlamalısınız. Bu durumu ne kadar erken fark eder ve önlem alırsanız o kadar çabuk sonuç alırsınız.

Strese Bağlı Yaşanan Saç Dökülmesinde Saçlar Geri Çıkar Mı?

Strese bağlı saç dökülmesinde stres ortadan kalınca saçlar geri çıkacaktır. Bir nevi geçici bir durumdur, yalnız kronik olarak yaşayanlarda bu durum zamanla kalıcı hale gelebilir. Hayatınızın bir anında çeşitli sıkıntılar yaşayıp saç tellerinizi kaybetti iseniz ortalama 6 ay içinde saç büyüme döngüsü içinde saçlarınızı tekrardan kazanacaksınız. İlerleyen süreç içerisinde saç telleri aynı diğer saç kalınlığına da ulaşarak kalıcılık sağlamış olacaksınız. Bu şekilde bir problemde hemen tedaviye başlayın, tedaviye de başlayınca çok hızlı bir şekilde cevap alacağınızı göreceksiniz.

Tedavi Yolları Nelerdir?

Tedavi için neler yapabilirim diyorsanız size sunduklarımızı uygulamanız yeterli olacaktır. Öncelikli olarak stresi ortadan kaldıracak çözümler sunacağız. Bu çözüm önerileri gerçekten işe yarıyor ve de sonuç veriyor.Bazı kişiler minoksidil kullansam fayda eder mi diye soruyor. Minoksidil genetik dökülmeler için faydalı olur, geçici dökülmelerde etkili olmaz. İşte işe yarayacak tedaviler;

Meditasyon yapın: Nefes egzersizleri gerçekten işe yarıyor ve beyne daha bol oksijen gitmesini sağlayarak sağlıklı düşündürtüyor. Meditasyona önem verin gerçekten denenmiş bir yöntem.

Yoga yapın: Bir yandan rahatlatıyor ve de bir yandan dinlendiriyor. Bunu yaptığınızda sorununuzdan daha da uzaklaşıp unutacaksınız.

Nikotin içeren ürünleri kullanmayın: Nikotin de vücuda zarar veriyor ve de psikolojik durumlarda daha çok etkiliyor. İçerisinde nikotin bulunan ürünlerden mümkün olduğu kadar uzak durun.

Kafeini azaltın: Kafein uyarıcı etki yapacağı için stresi tetikler, bunun için kahve,kola gibi kafein içeren ürünlerin kullanımını azaltın.

Sağlıklı beslenin: Dengeli ve düzenli beslenme her açıdan fayda sağlayacaktır. Bu süreçte her açıdan faydasını göreceksiniz, kahvaltıyı da kesinlikle ihmale etmeyin.

Vitamin ve mineral alın: Saçlar için biotin ve mineral alımı faydalı olacaktır. Bu vitaminler ayrıca vücuda da fayda sağlayacaktır.

Masaj yaptırın: Rahatlatma sağladığı için kesinlikle iyi sonuçlar doğuruyor. Birçok kişi günün yorgunluğunu atmak içi bu yöntemi kullanır, işte bunun başlıca sebebi de gün içinde oluşan strestir. Güzel bir merkezde bu işlemi uygulamanızı tavsiye ederiz.

Spor aktiviteleri yapın: Spor, vücutta pozitif etkiler oluşturmanıza yardımcı oluyor. Spor yaptıktan sonra mutlu olan birçok kişi görmüşsünüzdür. İşte bunun sebebi vücuttaki kötü enerjinin sporla atılması olarak açıklanıyor. Spora zaman ayırıp daha sağlıklı olabilirsiniz.

Olaylara baktığınız pozisyonu değiştirin: Olumsuz bakarsanız sonuçların iyi olma şansı zaten olmaz. bunun için daha iyimse bakış açıları ile durumu düzeltmelisiniz. Günümüzde bakış açılarının ayrı bir önemi var artık. Birçok kişinin baktığı nokta yanlış olduğu için durumlar kötü bir hal almaktadır.

Sosyal aktvitelerinizi çeşitlendirin ve daha sık yapın: Aktiviteler size bir terapi gibi gelecektir ve bu durumdan hızlı bir şekilde sizi kurtacaktır. Aktivite olarak arkadaşlarınızla gezebilirsiniz, sinemaya gidebilirsiniz. tatile çıkabilirsiniz, futbol maçı izlemeye gidebilirsiniz. İşte bu gibi aktiviteleri yapıp hızlı bir şekilde iyileşebilirsiniz.

Bol bol gülümsemeye çalışın: Sürekli canınızı sıkarsanız bu durum daha da kötüleşir ama gülümsemeye başladıkça daha huzurlu olduğunuzu göreceksiniz. Basit gibi görünse de gerçekten işe yarıyor. Gülümsemek için gösteriler,komik filmler,tiyatrolar ve videolardan yardımda alabilirsiniz.

Kaynak: www.sacekiminiz.com


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.