Popüler Cevap

Stan Smith Tarihçesi

Stan Smith

1963’te ilk Adidas tenis ayakkabısı üretildi. İlk deri tenis ayakkabısıydı ve klasik Adidas ayakkabılarının uzun çizgisinin başlangıcıydı. Ayakkabının üst kısmı beyaz deri, dış taban kauçuk, iç taban ise sentetikten yapılmıştır.

İlk deri tenis ayakkabısı fikrini taşıyan Adidas’ın kurucusu Adolf “Adi” Dassler’ın oğlu Horst Dassler idi. 1965 yılında bu tenis ayakkabı modeli, Fransız tenis profesyonellerinden Robert Haillet’in ardından “Adidas Robert Haillet” olarak seçildi. Haillet tenis oyunundan ayrıldığında, Adidas ve Horst Dassler; tenis ayakkabı modelini onaylayabilecek başka bir tenisçi bulmaya karar verdiler.

Amerikan tenis menajeri Donald Dell, Stan Smith’in ismini teklif etti. Adidas için bu ayakkabı Amerika Birleşik Devletleri’nde bir pazar açıcı oldu. 1967’de, Aşil tendonu koruması için ayakkabı arkasına yeşil bir köpük dolgu eklendi. 21. yüzyılın başında Adidas, Adidas Stan Smith’in “Adidas Stan Smith II” adlı yeni bir sürümünü piyasaya sürdü. 2008 yılında, orijinal Adidas Stan Smith’in bir kopyası Adidas Originals serisinde serbest bırakıldı ve “Adidas Stan Smith 80s” olarak adlandırıldı. Toplamda, Adidas Stan Smith 1971’den bu yana dünya çapında 30 milyondan fazla sattı. Adidas’ın 2005 yılına kadar 40 milyon Adidas Stan Smith sattığını iddia eden bir kaynak bulunmaktadır.

Eski bir tenis profesyoneli ve spor ajanı Donald Dell, WTEM Washington DC’de yayınlanan Tony Kornheiser Show Spor Radyo Talk Show’unda yayınlanan 17 Kasım 2009 tarihli bir röportajda orijinal Stan Smith yeşil başlıklı ayakkabının 1972’den beri üretimde olduğunu ve 2008’de 65 milyon dolarlık gelir elde ettiğini belirtti ve aynı röportaj sırasında ayakkabının artık 8 versiyonda mevcut olduğunu eklerken bu modelin en çok satan tenis ayakkabısı olduğunu açıkladı.

İlginizi Çekebilir  Yüzme Yarışları Niçin Dört Ayrı Stilde Yapılır?

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.