Popüler Cevap

Sözün Gücü ve Kısa Sözler

Sözün Gücü ve Kısa Sözler

Sözler, farkına varamasak da içimizdekilerin dışa vurumudur. Güzel sözler hem söyleyeni ve hem de söyleneni iyi de eder, kötü de… Hatta güzel sözler insan dışındaki canlılara da öylesine tesir eder, onların ruh dünyasına dokunur ve onları da etkiler. Çiçek bakanların çiçekleri ile konuşmaları neticesine dikkat etmenizi istirham ediyoruz. Yine hayvan besleyenlerin onlarla konuşmaları ve onlara olan ilgilerini dil ile belirtmelerinin sonucuna bakmanız kafidir.

Söz söyleyen, kurduğu cümleler ve sözler ile karşısındakine özgüven aşılayabilir, onu motive edebilir, sevinç, huzur, mutluluk ve başarı telkininde bulunabilir. Dolayısıyla sözler büyük bir güç olarak karşımıza çıkmaktadır. Gündelik yaşam dışında, hayatınızın her alanında sözlerin gücünden istifade edebilirsiniz. Sözün bu denli güçlü olduğunu belirttikten sonra şunu da belirtmeden geçemeyeceğiz. Atalarımız demişki; Bin düşün bir söyle.. Yani kurduğumuz cümleleri, söylediğimiz sözleri seçerken dikkatli davranmalı; bir nevi söz veya beyin diyeti yapmalısınız. Bu diyet negatif cümleler kurmanıza engel olacak ve karşınızdakini incitecek laflardan sakınmanıza yardımcı olacaktır.

Yine sözcük diyetini yapmanın bir yolu da kısa cümleler kurmak veya anlatmak istediğimizi kısa sözler ile ortaya koymaya çalışmaktan geçer. Kısa Sözler sayfasında bulabileceğiniz özlü ve aynı zamanda anlatılmak isteneni az söz ile muhataba ileten sözlere bakmanız kafidir. Çok laf yapmak, muhatabınızı laf kalabalığında boğacaktır. Yine vermek istenilen mesaj ve hedeften uzaklaşmanıza vesile olacaktır. Dolayısıyla muhataba kısa ve özlü sözler ile hitap ederek amacınıza daha kolay ulaşabilirsiniz.

Söz, sihirli bir araçtır. İki tarafı da keskin bir kılıca benzer. Dolayısıyla başta da belirttiğimiz üzere sözlerimizi özenle seçmeli ve muhatabımızı incitecek sözlerden sakınmalıyız. Zira sözlerin bir gücü olduğunu ve dolayısıyla karşı tarafı mamur edebileceğiniz gibi yıkabileceğinizi de akıldan çıkarmamalısınız. Dolayısıyla sevgiyi aktaran, karşı tarafa olumlu etki edebilecek pozitif sözlerle ağzımızı doldurmalı, dilimizi bu yönde eğitmeliyiz. Sözün gücü ve etkileyiciliği hususunda hepimiz hemfikiriz. Dolayısıyla söz silahını kullanırken “şeytan doldurur” diyerek her daim dikkatli davranmanın önemini böylece kavramış olduk.

Kısa, güzel ve etkileyici sözleri herkes bilemeyebilir. O halde bu sözleri bir araya getiren arşiv, siteler veya kitaplara başvurmak dilimizi ehilleştirmek için yararlı olacaktır. Bu hususta sizlere tavsiyemiz Sert Sözler (sertsozler.com) çalışması olacaktır. Her ne kadar ismi farklı çağrışımlar oluştursa da, tezat ve hatta önemli bir kısmının özlü ve güzel sözlerle bezendiğini siteye girdiğinizde fark edeceksiniz. Kısa sözlerden, güzel sözlere; özlü sözlerden, duygusal sözlere; arkadaşlık ve dostluk sözlerinden, anlamlı sözlere varıncaya değin yüzlerse sayfa ve kategoride aradığınızı bulacaksınız. Dil belasından kurtulmanın reçetesi, güzel söz söylemektir. Hasta dillerin ilacı, güzel duygu, düşünce ve sözlerden geçer.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.

Plesk Trial Lisans Kodu