Popüler Cevap

Sivil Toplum Örgütlerinin Çalışma Amaçları

Sivil Toplum Örgütlerinin Çalışma Amaçları

Sivil toplum örgütleri genel olarak toplum içerisinde yer alan insanları çeşitli konularda bilinçlendirmek ve topluma destek olmak amacıyla kurulmuşlardır. Sivil toplum örgütlerinin çalışma amaçları genel olarak insanları bilinçlendirmeye dayalıdır. Öncelikli olarak sivil toplum örgütlerinin hiçbir kâr amacı gütmeden faaliyet gösterdiklerini ve gönüllü insanların bir araya gelmesiyle meydana geldiklerini söyleyebiliriz.

Dünya genelinde çok sayıda sivil toplum örgütü yer alsa da bu sivil toplum örgütlerinin amacının temelde aynı olduğunu fakat kapsam olarak farklı olduklarını söyleyebiliriz. Örneğin çevrede yer alan kirlilikleri ortadan kaldırmak adına kurulmuş olan sivil toplum kuruluşlarının amacı ile zor durumda yer alan insanlara yardım etmek adına kurulmuş olan sivil toplum örgütlerinin amacının farklı olduğunu söylememiz mümkündür. Bu yüzden sivil toplum kuruluşlarının amacı ele alınırken faaliyetlerinin neler olduğu kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır.

Sivil toplum kuruluşlarının topluma en büyük faydası toplum içerisindeki dayanışma duygusunu arttırmalıdır. Sivil toplum kuruluşları sayesinde ortak hedefe yönelmiş birçok insan bir araya gelerek büyük işlerin üstesinden gelebilmektedir. Bu yüzden çeşitli toplumsal sorunların ortadan kaldırılması adına sivil toplum örgütlerinin etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Ülkemiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları gerçekleştirmiş oldukları faaliyetler ile dünya genelinde yer alan sivil toplum örgütlerine örnek olmaktadırlar. Ülkemizde yer alan bu kuruluşların aktif bir şekilde hareket ediyor olmasının en büyük nedeni şüphesiz yönetimsel anlamda sivil toplum kuruluşlarına ağır engellemelerin koyulmamış olmasıdır.

İlginizi Çekebilir  Mesnevi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.