Popüler Cevap

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

Arthur Conan Doyle’un yarattığı Britanyalı hayali dedektiftir. İlk hikâyesi olan Kızıl Dosya, 1887 yılında gazetede yayınlanmaya başlamıştır. Olayları gözlem yoluyla çözmesi ile ünlüdür. Yazar Doyle, Sherlock karakterini yaratırken dönemin ünlü doktorlarından Profesör Joseph Bell’i kendisine örnek almıştır.

Mycroft Holmes

Holmes’ün bir ağabeyi olduğu ortaya çıkar. Holmes’un kendisinden yedi yaş büyük erkek kardeşidir Mycroft’un, Britanya hükümetinde oldukça özel bir görevi bulunur. Çoğu zaman haklı olduğunu bile kanıtlamaya üşenen bir karakterdir.

John Watson

Dr. Watson, Holmes’ün en yakın arkadaşıdır ve bu kurgudaki en önemli yere sahiptir çünkü yazarın okuyucuya anlatmak istedikleri, onun Sherlock Holmes’e sorduğu sorular sayesinde ortaya çıkar. Dr. John Watson, Sherlock Holmes ile “Kızıl Dosya” macerasının başında karşılaşır. Afganistan’dan dönen Watson, bir ev arkadaşı arayan Holmes’le tanıştırılır.

James Moriarty

Her kahraman gibi Sherlock Holmes’un da bir düşmanı vardır. James Moriarty, varlıklı bir ailenin üstün matematik zekâsına sahip oğludur ancak Moriarty’nin kanında, onu suça çeken bir şeyler vardır. Tüm İngiltere’yi kapsayan bir suç ağının başında olduğu söylenir.

Aslında var olmayan bu dedektifin kitaplarda her zaman adresi olarak gösterilen ve bugün müze olan evi, İngiltere’de Baker Sokak 221B’dedir. Holmes, kendi dönemi için oldukça bohem bir adamdır, garip zevkleri vardır.

İlginizi Çekebilir  Mesnevi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.