Popüler Cevap

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen üyesi olan ülkelere elektronik şekilde başvuru yöntemi 2020 şubat ayı itibariyle başlamış bulunmaktadır. Schengen vizesi için başvuru formları elektronik ortamda oluşturulup doldurulduktan sonra imzalanarak gönderilebilmektedir. Ayrıca gidilmek istenilen yerin temsilcilikleri aracılığıyla da schengen vizesi alınabilmektedir.

Vize başvurusunda bulunmak isteyenlerin öncelikli olarak yapmaları gereken ise ilgili kurumun istemiş olduğu belgeleri temin ettikten hemen sonra internet sitesi üzerinden (Sitemiz: www.vizekeyfi.com/) randevu alarak işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilirler.

Örnek verecek olursak; Hollanda vizesi almak için sitemiz üzerinden randevu alarak ve evrakları ileterek başvuru yapmanız çok kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Vizenizi aldıktan sonra ise birlik üyesi ülkelerde izin süreniz dahilinde rahatlıkla dolaşabilirsiniz.

Buradaki önemli noktaysa, ilk giriş yapılan yerin vize alınan ülkeden olması gerekmektedir. Ardından diğer ülkelere geçiş yaparak seyahat edebilirsiniz. Örneğin; Belçika, Avusturya, Çek cumhuriyeti turu yapmak istediğinizde schengen vizesi alırken Belçika üzerinden başvuru yaptıysanız diğer iki ülkeye pasaportunuzla geçiş yapabilirsiniz.

Schengen Vizesini Kapsayan Ülkeler

schengen vizesi Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve Avrupa Serbest Ticaret Birliğini kapsayan üye ülkelerin bölgelerini ifade etmektedir. Bu ülkeler arasında ise; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Lüksemburg, Danimarka, Macaristan, Finlandiya, Almanya, Fransa, İzlanda, Letonya, Litvanya, Malta, Norveç, Yunanistan, Hollanda, Polonya, Portekiz, İtalya, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsviçre, İsveç ve Lihtenştayn olarak birçok ülke sıralanmaktadır.

Ancak Birliğe üye olduğu halde Schengen bölgesinde bulunmayan ülkelerde var. Bunlarsa, Birleşik Krallık, İrlanda, Romanya, Hırvatistan, Bulgaristan ve Kıbrıs olarak sıralanabilir.

Schengen üyesi ülkeler arasındaki bu vize serbestisi sayesinde üye ülke vatandaşları, kimlik veya pasaport vasıtasıyla bölge içerisinde ülke ülke seyahat edebilme avantajına sahiptir. Bölge dışında bulunanlar ise vize talep ederek ve başvuru yaparak istemiş oldukları Birlik üyesi bulunan ülkeler için işlem başlatabilmektedir. 

Schengen İçin Talep Edilen Evraklar

Ülkeden ülkeye talep edilen şartlar değişkenlik göstermiş olsa da Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin birçoğunun talepleri genellikle aynıdır.

  • Başvuru Formu doldurulmalı
  • Fotoğraf (Vize fotoğraf ölçüleriyle uyumlu olmalı)
  • Pasaport
  • Otel rezervasyonu
  • Yurt dışı seyahat sigortası
  • İkametgah
  • Banka Hesabı bilgileri
  • Uçak Bileti rezervasyonu
  • Nüfus cüzdanı ile Pasaport Fotokopisi

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.