Popüler Cevap

Raspberry Pi Nedir, Ne İşe Yarar?

Raspberry Pi Nedir, Ne İşe Yarar?

En basit anlatımıyla Raspberry Pi, tek bir board’dan oluşan mini bir bilgisayardır. İngiltere’de bulunan Raspberry Pi Vakfı tarafından desteklenen bu ürün, kredi kartı büyüklüğüne sahiptir. 2009 yılından beri geliştirilmeye devam etmektedir. 29 Şubat 2012 itibarı ile de satışa sunulmaya başlanmıştır. 256 MB ile satışa sunulan Raspberry Pi’nin günümüzde birçok farklı modeli bulunmaktadır.

Popüler olmasından dolayı birçok işletim sistemi ve media player uygulamaları ile ücretsiz olarak geliştiriciler tarafından desteklenmektedir. En yaygın kullanılan işletim sistemi Raspberry Pi ‘ye ait olan Rasbian işletim sistemidir. Standart kontrol kartlarının işlem hızı ve yetenekleri yetersiz kaldığı zaman bu mini bilgisayar en ideal çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Görüntü işleme, akıllı ev vb. birçok uygulama için ideal bir çözüm olmaktadır.

Raspberry Pi Ne İşe Yarar?

Bir bilgisayar nasıl kullanılabiliyorsa Raspberry Pi de o şekilde kullanılabilir ve programlanabilir. Sensör ya da Raspberry Pi aksesuarları bağlanarak yapay zeka ya da otomasyon projeleri gerçekleştirebilirsiniz. Hatta Raspberry Pi kullanarak bir evi akıllı ev haline dönüştürebilirsiniz. Bunlar dışında 1080p video oynatmak için media player olarak kullanabilir, yüz tanıma gibi kamera uygulamaları yapabilir ve Arduino gibi kontrol kartları ile birçok projeye imza atabilirsiniz.

Raspberry Pi Modelleri

Raspberry Pi’nin farklı modelleri bulunmaktadır. Son dönemlerde en sık kullanılan modeller ise Raspberry Pi 4 ve Raspberry Pi 3 modelleridir. Yine bu modeller de kendi içlerinde Model A+, Model B, Model B- olarak ayrılır. Projelerinize en uygun Raspberry Pi modelini seçmek için satın alacağınız web sitesinden ürün açıklamalarına mutlaka göz atmanızı öneririz.

Raspberry Pi Satışı

Raspberry Pi satışını yapan piyasada birçok yer bulabilirsiniz. Ancak Covid-19’dan ötürü evden çıkmadan da online olarak siparişinizi verebileceğiniz birçok web sitesi bulunmaktadır. Bu siteler arasında en iyilerden biri olarak önerebileceğimiz ise Robolink Market yer alıyor. Hem müşteri hizmetleri hem kargo hızı hem de satış sonrası hizmetlerini baz aldığımızda Robolink Market bu doğrultuda sizi fazlasıyla memnun edecektir.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.

Plesk Trial Lisans Kodu