Popüler Cevap

Patlamış Güç Kaynağını Nasıl Değiştirebilirim?

Patlamış Güç Kaynağını Nasıl Değiştirebilirim?

Güç kaynağı, PC’nize gereken gücü sağlar ve ondaki bir sorun her şeyi etkileyebilir. Genelde güç kaynağında bir sorun çıktığında ciddi bir ses duyarsınız ve ardından bir yanık kokusu duyarsınız. Bunu yaşamadığınız halde PC açılmıyorsa, güç kablosunu değiştirmek de denenebilir.

Güç kaynağını değiştirmek biraz zahmetli bir iştir fakat kendiniz de başarabilirsiniz. Eğer kendinize güvenmiyorsanız, götürmeyi düşündüğünüz tamircide güç kaynağı test edebilecek bir ekipman olduğundan emin olun ve bu işi onlara bırakın.

Eğer güç kaynağınızı kendiniz değiştirecekseniz, aynısı ile değiştirin. Önce kasayı açın ve güç kaynağını bulun (yeni PC’lerde genelde altta bulunur). Parçanın üzerinde watt değeri yazar, eğer 550 Watt’tan düşükse, Xigmatek Tauro 600 watt modelini alın (yaklaşık 240 TL). Eğer 550 Watt’tan yüksekse Corsair RM750x modelini alın. Sakın bilinmedik bir markanın ucuzluğuna kanmayın, zira bunlar güvenilmez ürünlerdir ve güç kaynağı yanarsa bilgisayardaki birçok parçanın da yanması çok yüksek bir olasılıktır.

Eski güç kaynağını değiştirmeden önce tüm kabloları takip edin ve bunların nereye bağlandığının fotoğrafını çekin ki sonradan karışıklık yaşamayın. Büyük olasılıkla anakarta bağlanan 2 adet güç kablosu, sabit disk ve optik sürücüler için kablolar ve ekran kartınız için bir veya iki tane kablo olacaktır. Eğer kablolar birbirlerine bağlı ise dikkatlice bu bağları kesin.

Kabloları çıkarırken, sabit disk ve optik sürücü kabloları basitçe çekmek suretiyle yerinden çıkar (bunları çıkarırken direkt çekmeye, açı yapmamaya dikkat edin ki hasar vermeyin). Anakart ve ekran kartına bağlı kablolarda genelde bir klips bulunur, bu klipsi dikkatlice kaldırarak kabloları çıkarın.

İlginizi Çekebilir  İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

Tüm kabloları söktükten sonra, güç kaynağını kasaya bağlayan vidaları gevşetin ve güç kaynağını çekerek yerinden çıkarın. Güç kaynağının fanının yönüne dikkat edin ve yeni kaynağı fanı aynı yöne bakacak şekilde yerine yerleştirip vidalayın.

Son olarak kabloları geri bağlamanız gerekecektir. Bizim önerdiğimiz güç kaynaklarının modüler olduğunu belirtmeliyiz, yani sadece gereken kabloları bağlamalısınız. Fotoğrafların da yardımıyla kabloları yeniden bağlayın. Kabloları aynı söktüğünüz biçimde takarken bunları klipslerle birbirine tutturmayı da unutmayın. Bağlantı sırasında hata yapmaktan korkmayın zira kabloları yanlış takma ihtimaliniz yoktur.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.