Popüler Cevap

Pandora’nın Kutusu Efsanesi

Pandora’nın Kutusu Efsanesi

Pandora’nın kutusu efsanesi mitoloji efsaneleri arasında en çok bilinen efsanedir. Mitoloji ile ilgilenmeye başlayan kişiler öncelikli olarak Pandora’nın kutusu efsanesini ele aldıklarından dolayı sizlere mitolojinin en önemli efsanelerinden birisi olan Pandora’nın kutusu efsanesini sizlere anlatacağız.

Pandora’nın kutusu, mitoloji ile ilgilenen kişilerin inanışları doğrultusunda ortaya çıkmış olan çok eski bir hikayedir. Bazı dini inanışlardan yola çıkıldığında bu hikayenin gerçek olduğu tahmin edilmektedir. Eski Yunan uygarlığında felsefi ve mitolojik açıdan mühim rol oynamaktadır. Çok tanrılı dinlerde birden fazla tanrı olduğuna inanılır. Dünyada yer alan her şeyin ayrı bir tanrısı olduğu hükmü yaygındır.

Mitoloji biliminde yaratıcıların babası olarak tanınan Zeus’tur. Zeus göklerin tanrısıdır ve tanrıların en üstünü olarak kabul edilir. Kötülüklere karşı kişileri yaptıklarından dolayı cezalandırılması için Pandora isminde bir bayan oluşturmuştur. Toplum arasında yer alan bazı inanışlardan yola çıkıldığında insanoğlunu cezalandırılması için bayan kişilerin arasına gönderilmiştir. Sizlerin de bildiğiniz gibi Zeus’un önemli bir ateşi vardır ve bu ateş inanışlara göre Prometheus’un kardeşi olarak bilinen Epimetheus sinsice planları uygulayarak çalmıştır. Çalığı bu ateşi insanlara vererek ateşin tüm yaşam alanlarına yayılmasını sağladı. Zeus intikam almak adına yaratmış olduğu Pandora’yı görevlendirdi ancak Pandora Zeus’tan ateşi sinsi bir şekilde çalan Epimetheus’a aşık oldu ve evlendi.

Pandora’nın kutusu hakkında düşünceler ortaya atıldığı zaman insanların aklına ilk olarak dünyada yer alan tüm kötülüklerin bulunduğu bir kutu gelmelidir. Kutun açılması neticesinde evrene kötülük yayılır. İnsanlar ciddi anlamda birbirlerine düşer, kıskançlık ve intikam benzer biçimde duygular yayılır. Buda toplumsal yapının bozulmasına neden olur.

Pandora’nın kutusu tanrıların tanrısı olarak kabul edilen Zeus tarafından Prometheus’a düğün armağanı olarak verildi. Zeus tarafından verilen kutunun katiyen açılmaması gerektiği belirtildi. Topraktan yapılmış olan kavanozun içerisinde yer alan şeylerin ne işe yaradığını kimse bilmiyordu. Zeus bu hediyeyi Pandora’dan öç almak adına uzun süre yapmış olduğu planlar sonucunda gönderdi. Nefsine mağlup düşen Pandora merakını ortadan kaldırmak adına kavanozu yani kutuyu açtı. Söylenceye göre açılan kavanozdan sonrasında evrene büyük bir fenalık yayılır. Pandora farkına varır ve kötülükleri sonlandırmak adına kutuyu hemen kapatır.

Rivayete göre Pandora’nın nefsine mağlup düşerek kutunun kapağını açması, bayanların merak duygusunu temsil ettiği tahmin edilmektedir. Muhtelif söylentiler buna göre açıklanmıştır. Bazı söylentilere göre Pandora kutunun kapağını açması ile içerisine tutsak olarak girmiştir. Tüm dünyada meşhur filmlere mevzu olan Pandora efsanesi mitolojide bu şekilde yer almaktadır. Pandora’nın kutusu hakkında daha birçok efsane bulunsa da en yaygın efsanenin bu şekilde olduğunu bilmenizi isteriz. Eğer sizlerin Pandora’nın kutusu ile alakalı bildikleriniz varsa bunları bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.