Popüler Cevap

Öğrenciler neden paylaşımlı daireleri tercih etmeli?

Öğrenciler neden paylaşımlı daireleri tercih etmeli?

Paylaşımlı daireyi tercih ederseniz; geniş metrekareli, üç ya da daha fazla sayıda odaya sahip evlerden, çok uygun kira fiyatlarıyla şehrinizin çok merkezi semtlerinde oturabilirsiniz.

Okulların açılmasından dolayı, emlak piyasasının en hareketli olduğu ay Eylül! Kendi şehirlerinde okuyan öğrenciler için çok değil belki ama farklı şehirlerden üniversitelerinin olduğu şehirlere geçen öğrenciler için en öncelikli adım, oturacakları kiralık daireyi bulmak. Bunun için Zingat.com’un hazırladığı bölge raporlarından çokça faydalanabilecek olan öğrenciler, bütçelerine uygun kiralık daire seçenekleri arasından tercih yapabilir. Kiralık dairenin birkaç kişi ile paylaşımlı olarak kullanılması, öncelikle ekonomik tasarruf sağlar. Peki paylaşımlı dairelerin başka ne gibi olumlu yönleri vardır?

Uygun fiyatlarla şehir merkezinde oturabilirsiniz

Paylaşımlı daireyi tercih ederseniz; geniş metrekareli, üç ya da daha fazla sayıda odaya sahip evlerden, çok uygun kira fiyatlarıyla şehrinizin çok merkezi semtlerinde oturabilirsiniz. Örneğin İstanbul’da Marmara Üniversitesi’ni kazandıysanız Kadıköy gibi şehrin en güzel ilçelerinden birinde paylaşımlı bir kiralık dairede oturmanız gayet mümkün. Zingat Bölge Raporu’ndan aldığımız verilere göre Kadıköy kiralık daire fiyatları 100 metrekarelik bir daire için ortalama 2 bin389 TL civarında. Eğer paylaşımlı dairelerden birinde bir oda kiralarsanız ödeyeceğiniz aylık kira ücreti 700-800 TL’ye düşebilir. İstanbul ve İzmir kiralık daire fiyatları, bir öğrenci bütçesini aşabilir. Kira bedellerinin yüksek olduğu büyük şehirlerdeyseniz paylaşımlı dairelerin size tasarruf imkanını yaratacağını unutmayın.

“Faturalar dahil” ibarelerine dikkat edin

Kimi paylaşımlı kiralık daire ilanlarında faturalar dahil kira bedeli verilir. Aylık gider hesabınızı daha net tutabilmeniz açısından böyle bir dairede oda kiralamanız faydanıza olacaktır. Tabii ki taşınmayı planladığınız kiralık daire – oda için belirli şartlar olacağını unutmayın. Örneğin evcil hayvan besliyorsanız, konuyla ilgili ibareleri mutlaka iyi okuyun. Sadece faturalar dahil diye içerisinde rahat oturamayacağınız bir odaya kira ödemeyin.

 Paylaşımlı kiralık daire kuralları…

Bu tür paylaşımlı dairelerde, mutfağından odanıza her alanın muntazam bir şekilde hazır olduğunu göreceksiniz. Bu, yeni ev hayatına mükemmel bir başlangıç yapmanıza neden olabilir. Ancak bu noktada özellikle mutfak, banyo, oturma odası gibi ortak alanların kullanımı konusunda ev arkadaşlarınızla fikir birliğine varmalısınız. Paylaşımlı dairelerde ev arkadaşlarınızla yakaladığınız uyum, öğrencilik yılları boyunca içinde yaşamayı planladığınız evde kendinizi mutlu hissetmeniz için gerekli.

Evden sorumlu kişiyi belirleyin

Odanıza taşınırken evin nasıl bir işleyişle yönetileceğini, fatura ödemelerinin nasıl yapılacağını öğrenmelisiniz. Beyaz eşyalardan birinde bir arıza yaşanırsa bu sorunla kimin ilgileneceğini, eve taşınmadan önce kararlaştırmış olmalısınız. Ya da tesisatla ilgili bir sorun yaşandığında arızayı giderme sorumluluğunu üzerine alacak kişi belirli olmalı. Bu tür konular net değilse paylaşımlı dairenin sunduğu tasarruf ve kolaylıklar, yerini ekstra masraflar ve içinden çıkılamayan sorunlara bırakacaktır.

Tüm saydığımız konulara dikkat edip üzerlerinde anlaşma sağladıysanız artık kiralık daire fiyatları gözünüzü korkutmasın. Önceliği mutlaka yaşam alanlarınıza yakın semtlere vermelisiniz. Taşınmadan önce mutlaka odanızı, ev arkadaşlarınızı, evden sorumlu olan kişiyi görün. Aklınıza gelen her soruyu sorarak tam bir fikir birliğine vardıktan sonra artık hayalinizdeki semtte çok da uygun fiyatlara yaşıyor olmanın tadını çıkarın…


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.

cialis 5 mg
Plesk Trial Lisans Kodu