Popüler Cevap

Mürekkep Balığı

Mürekkep Balığı

Denizlerin çok önemli canlılarından biri olan mürekkep balıklarını hiç merak ettiniz mi? Merak ettiyseniz açıklamalar burada!

Latince adı “Sepia”dır. Mürekkep balığı yumuşakçalar ailesindendir ve 80 tane türü bulunmaktadır. En büyük mürekkep balığı 1888’de Yeni Zelanda’da bulunmuştur. Tam olarak 19 metre boyunda ve yaklaşık 1 ton ağırlığındaydı!

Mürekkep balıklarının çeneleri çok güçlüdür. Bu güçlü çeneleri ile yemlerinin omuriliğini kopartırlar ve bu sayede onları felç ederek öldürürler.

Mürekkep balığı, “Sepia” ismini kesesinden almıştır. Tehlike anında bu kese bırakılır ve kaçmak onun için daha kolay olur. Mürekkep balığının ilginç bir başka özelliği de renk hücrelerinin olmasıdır. Böylelikle bulundukları alanın rengini alır. Renk hücreleri korku sıralarında oluşur. Bu sırada gözleri maviden kırmızıya dönüşür. Tam 70 milyon tane görme hücreleri vardır!

Bildiğiniz gibi mürekkep balığı bir yumuşakçadır. Suda rahatça yükselip alçalabilir. Bu balığın koku alma ve heyecan hissi de çok yüksektir. Bunlara ek olarak tat alma hissi de gelişmiştir ve en önemlisi muhteşem bir akla sahiptir! Belki de en zayıf noktası duyma kabiliyetinin çok az oluşudur.

Mürekkep balığı, Akdeniz kıyılarımızda çok fazla sayıda bulunabilir! Kim bilir bu yaz, bir tanesi ile karşılaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Sinekler Yağmurda Neden Düşmez?

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.

Plesk Trial Lisans Kodu