Popüler Cevap

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Motorlu taşıtlar vergisi ülkemizde otomobilden tutun, kamyon, uçak, motorsiklet dahil aklımıza gelebilen bütün motorlu taşıtlarla ilgili olarak ödenen bir vergidir. Genel olarak vergi oranı taşıtların yaşına ve silindir hacmine göre belirlenir. Ocak ayında ve temmuz ayında olmak üzere 2 taksitle ödenir.

Motorlu taşıtlar vergisi ülkemizde yaşayan neredeyse nüfusun tamamını ilgilendiren, oldukça önemli bir vergi türüdür. Motor, silindir hacmi yükseldikçe, ödenecek olan bu yıllık vergiler oldukça yüksek rakamlara ulaşabilmektedir.

Her yıl, yıl bitmeden bakanlar kurulu buradaki oranları belirler. Ve herkes yıl başlamadan önce aracıyla ilgili olarak, ne kadarlık bir motorlu taşıtlar vergisi ödeyeceğini görür.

Taksitler Ödenmezse Ne Olur?

Motorlu taşıtlar vergisinin ocak ve temmuz taksidini ödemezseniz, her ay ve kesri için % 1.40’lık bir gecikme zammını ödemek zorunda kalırsınız. Bu gecikme zammını ödemezseniz, bu araca Maliye Bakanlığı / Vergi Daireleri haciz uygular. Aracı satmak istediğinizde bu borç mutlaka karşınıza çıkar.

Satın aldığınız bir araçla ilgili vergi borcu olup olmadığını Maliye Bakanlığının Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden kolayca öğrenebilirsiniz. Veya ilgili Vergi Dairelerine gittiğinizde de bunlar ile ilgili sorgulama yapmak mümkün.

Motorlu taşıtlar vergisi artık internetten de (hatta kredi kartı ile) ödenebiliyor. Vergi Daireleri ve bankalara yatırılıyor.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.