Popüler Cevap

Mersin Leke Tedavisi

Mersin Leke Tedavisi

İçerik Tablosu

Cilt üzerinde oluşan lekeler, yıllardır erkeklerde ve bayanlarda en çok şikayet edilen ve can sıkıcı olarak tabir edilen durumlardır. Cildimizde oluşan bu lekeler genellikle güneş ışınları, yaşlılık etkisi, hamilelik sürecinde ve doğum kontrol hapları gibi etkenlerden oluşabileceği gibi hormonsal ve genetik durumlar ile de oluşabilmektedir. Bu cilt lekeleri her cilt tipinde görülebilmektedir. Herhangi bir cilt türüne özel bir durum değildir. Özellikle son dönemlerde ozon tabakasının zarar görmesi sonucu olduğu ön görülmekte olan güneş ışınları nedeni ile daha sık karşılaşılmaktadır. Oluşan bu cilt lekelerinin gelişen teknoloji ile tedavisi mümkün kılınmış durumdadır. Oluşan bu cilt lekelerinin tedavi edilebilmesi için, mersin leke tedavisi öncesi lekelerin tespit edilmesi gerekmektedir. Cilt lekelerine neden olan melanin üretimin neden fazlalaştığı ve ne tür bir tedavi gerektiği hakkında araştırmalar yapılarak uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekmektedir.

Güneş Lekesi Nedir?

Tıp dilinde adına melazma denilen güneş lekeleri, genellikle insan vücudunda 20’li yaşlar ile görülmeye başlamaktadır. Erkekler de oluşabilen bu melazma lekeleri, kadın bireylerde daha fazla görülmektedir. Genellikle güneşe direk maruz kalan yüz bölgesinde oluşan bu melazma lekeleri, güneşten korunamama ve düzensiz güneş ışını alma sonuçlarında ortaya daha rahat çıkmaktadır. Bunlara bağlı olarak ülkemizde bu tür lekeler genellikle yaz aylarında daha fazla oluşabilmektedir. Melazma yani güneş lekeleri genellikle koyu renkli lekeler olmaktadırlar. Yaz aylarında koyu renkte olan bu lekeler kış aylarına doğru daha soluk ve sönük bir renge dönüşürler. Mersin leke tedavisi yapılırken oluşan bu lekelerin cilt üzerinde mi yoksa daha mı derinde olduğu tedavi sürecini direkt etkileyen durumlardandır. Yeni oluşan güneş lekeleri leke tedavisi sırasında daha kolay ve hızlı giderilmektedir. Ayrıca bu lekelerin ne kadar süredir cilt üzerinde olduğunu bilmek leke tedavisi sürecinde belirlenecek yolun daha verimli olmasını sağlamak adına önemli bir noktadır.

Leke Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Mersin leke tedavisi  öncesinde ciltte oluşan lekelerin ne kadar derinde olduğu ve ne kadar süredir ciltte yer aldıklarını bilmek ve tespit etmek gerekmektedir. Bu bilgiler ışığında leke tedavisi süreci daha hızlı ve optimum faydayı sağlamakta faydalı olacaktır. Lekelerin hangi sebeplerden oluştuğunu tespit etmek ve leke oluşumuna etki eden bu durumun tedavisinin yapılması gerekmektedir. Şayet tedavi öncesinde leke tedavisi yapılacak bölgede herhangi bir yara olması, kızarıklık olması, alerjik bir durum nedeni ile kaşıntı olması gibi durumlarda leke tedavisi öncesinde bu durumların tedavisinin yapılması gerekmektedir. Tüm bu aşamalarda sonra leke tedavisi için lazer ile leke tedavisi işlemine başlanabilir.

Cilt Bakımı

Cildimiz yaşamımız boyunca maruz kaldığımız güneş etkileri, hava değişimleri, düzensiz ve kötü beslenme, sigara ve hava kirliliği gibi birçok farktörden direkt olarak etkilenmektedir. Bu etkiler sonucunda cilt yıpranmalara açık hale gelmektedir ve eski güzelliğini, aydınlığını ve gençliğini kaybetmektedir. Cilde direkt etki eden bu faktörler cilt için önemli olan kolajen ve elastin üretimini yavaşlatmakta ve cilde yararlı asit miktarlarının azalmasına etki etmektedir. Cildimize etki eden ve yıpranmasına neden olan bu etkileri ortadan kaldıramayacağımız için bu etkilerin cildimize zarar vermesini mümkün olduğunca cilt bakımları ile engellemeye çalışmalıyız. Sağlıklı, genç ve parlak bir cilde sahip olmak için düzenli olarak mersin cilt bakımı yapılmak zorundadır.

Cilt Bakımı Neden Yapılmalıdır?

Cilt üzerinde oluşan olumsuz etkiler genellikle 19-20 yaş civarında başlamaktadır. Bu süreden sonra bireylerin ciltleri için daha dikkatli olması gerekmektedir ve düzenli olarak cilt bakımlarını yapmaları oldukça önemlidir. Erken yaşlarda başlayan cilt bakımları sayesinde ciltte yaşlanma etkileri, dış faktör etkileri, sönüklük gibi etkiler ortadan kalkacak ve cildimiz uzun süre yıpranmayacaktır. Düzenli olarak yapılacak olan cilt bakımlarının yanı sıra gündelik bakımlarda oldukça önemlidir ve bu bakımlar fazla vaktimizi almayacak bakımlardır. Mersin cilt bakımı önerileri arasında en basiti günlük güneş ışınlarından korunmak için güneş kremleri kullanmak cildinizde leke oluşumunu engelleyecektir.

Cilt Bakımı Tedavileri Nelerdir?

Cilt bakım türleri teknolojik ve klasik bakımlar olarak ayrılmaktadır. Klasik bakımlar genellikle kendi uyguladığımız ve kremler ve ilaçlar ile cildimizi koruduğumuz bakımlardır. Teknolojik bakımlar ise kliniklerde lazer tedavileri ile yapılan cilt bakımlarıdır. Erken yaşlarda başlandığında peeling yöntemi ile yapılacak olan bakımlar daha etkili olacaktır.

Cilt bakımları ve tedavileri hakkında daha detaylı bilgilere ve yazılara ulaşmak için https://www.karakucakklinik.com adresini ziyarete edebilir ve istediğiniz bakım türleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.