Popüler Cevap

Makine Mühendisliği Maaşları

Makine Mühendisliği Maaşları

Makine mühendisliği oldukça popüler mesleklerden biridir. Çalışma alanları oldukça geniş olan bu makine mühendisliği maaşları meslek grubu tecrübe, çalışılan yer, uzmanlık alanına göre maaşlarında değişimler olmaktadır. Bir meslek seçimi yapılırken göze alınan en önemli konulardan biri de elde edilen gelir, alınan makina mühendisliği maaşları oldukça iyidir. Bu makale de makine mühendislerinin maaşları hakkında bilgileri bulacaksınız ve makine mühendisi maaşları çalıştığı alanlar, yaptığı iş hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Makine mühendisliği maaşları mekanik sistemler üzerinde çalışan tasarımdan, analiz, imalat ve bakım alanlarına kadar faaliyet gösteren bir meslektir. Makine mühendisi makineler, imalat, enerji gibi alanlarda faaliyet göstermektedir. Endüstrinin her alanında makineler ve donanımlarının tasarlanması, imal edilmesi üzerinde çalışırlar. Otomotiv den uçak sanayisine ve diğer makine işlevinin olduğu her türlü alanda çalışmaktadırlar ve makine mühendisliği maaşları çok yüksektir. Nükleer reaktörler, tribünlü sistemler, motorlu her taşıtın imalat, planlama, proje aşamalarında görev alabilmektedirler. Makine mühendisleri içerisinde pek çok alan barındırmaktadır. Belli alanda uzmanlaşan makina mühendisliği maaşları güzel maaşlar almaya başlamadan önce ve kendini geliştiren mühendis o alan üzerinden iş hayatında kendine yer edinir. Mühendisliğin gereği olarak kullanışlılığı ve maliyet yönünden ekonomik konumu elde etmek en önemli amaçlarıdır.

Enerji alanında uzmanlaşan makine mühendisi jeneratör, hidrolik, pompa, türbin gibi tasarımı, üretimi ve faaliyetinde görev alırlar. Makine mühendisi maaşları savaş, yolcu ve yük gemilerinin makine tasarımında, otomotiv endüstrinin kamyon, otomobil, otobüs gibi her türlü araç tasarımı ve üretimlerinde çalışmaktadırlar. Hava ve uzay sanayisinde yeni hava taşıtlarının tasarımında görev almaktadırlar.

Tüm bunlar dikkate önüne alındığında oldukça iyi olan makina mühendisliği maaşları popülaritesi olan bu mesleğin maaşları hakkında bilgi vermek gerekirse; kamu kurumunda çalışan bir makine mühendisi maaşı 2000 TL ile 3500 TL arasında değişmektedir. Maaşlardaki değişim makine mühendisinin kendisini geliştirmesine orantılı olarak artmaktadır. Deneyim, alınan eğitim, yabancı dil durumu, bilinen dil sayısı, mevkisi, kaç yıldır makine mühendisi maaşları olduğu gibi etkenler maaşa olumlu yansımaktadır. Bunun ile birlikte çalışılan kurum veya firmanın durumlarına göre de makine mühendisinin maaşı değişim göstermektedir. Çalışılan kurumun konumu yani faaliyetleri de etkilidir. Tüm bunlar dışında medeni durum, çocuk varlığı gibi etkenler de maaşa ek gelir olarak yansımaktadır.

Özel sektördeki makine mühendisinin maaşı 1500 TL den 15000 TL arasında değişim göstermektedir. Bu değişim yukarı da bahsettiğimiz şekil de tamamen kişiye bağlıdır.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.