Popüler Cevap

Makas Ne Zaman, Kim Tarafından ve Nasıl İcat Edildi?

Makas Ne Zaman, Kim Tarafından ve Nasıl İcat Edildi?

Makasın bulunuşu günümüzde basit bir buluş olarak görülse de bulunduğu dönemde çığır açan buluşlardan birisi olmuştur. Gündelik yaşam içerisinde kağıt ve kumaş gibi cisimleri istediğimiz formlara getirmek adına kullandığımız makasın geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Makasın icadı bazı kişilerin bu konu üzerine yoğunlaşması nedeni ile ilgi duyulan bir konu haline geldiğinden dolayı sizlere kısaca makasın icadı hakkında bilgiler sunacağız.

Ev cihazlarının en çok kullanılanlarından birisi olan makas, kesici aletler sınıfında yer almaktadır. Kumaş, kağıt benzer biçimde ince olan cisimleri kolaylıkla kesebilir. Makasın yapısında ise 2 kesici ağzın çapraz halde mafsallandığını görürüz. Bu sistem makasın temel yapısını oluşturmakla birlikte kesme işleminin gerçekleştirilmesine olanak tanımaktadır.

Günümüzden yaklaşık olarak 3000 yıl evvel Mısır’da keşfedilen makasın patenti 1893 senesinde Louis Austin’in tarafından alınmıştır. Hayvanların tüylerinin kesilmesi ve kıyafetlerin kesilmesi maksadıyla eski dönemlerde yaygın bir şekilde kullanılmış olan makas sonradan sanat alanında ergonomik bir vasıta olmaya adım atmıştır. Çağımızda ise bir takım işlevi mevcuttur. Günlük yaşam içerisinde makası nerelerde kullandığınızı düşünerek ilgili kesici aletten ne kadar fazla yararlandığınızı daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

Üstünde hiyeroglifler yer alan ilk makas Mısır döneminde yapılmıştır. Günümüzdekinden çok değişik bir tasarıma haizdir. Çağımızda 2 kesici takımın içerisine takılan vida ile mafsallanması bunu fazla ergonomik bir cihaz vaziyetine getirmiştir. Geçmişte kullanılan makasların günümüz makaslarından çok farklı ve karmaşık yapıda olduğuna emin olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Çatal ve Kaşık İlk Ne Zaman Kullanılmıştır?

Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.