Popüler Cevap

Link Kısaltma Nedir? En Çok Kullanılan URL Kısaltma Araçları

Link Kısaltma Nedir? En Çok Kullanılan URL Kısaltma Araçları

Link kısaltma, belirli kısaltma araçları ile uzun olan linkleri kısaltma işlemidir. Link kısaltma işlemi sayesinde çok uzun linkler bile 15 karaktere düşürülerek birçok avantaj elde edilebilir. Kısaltılan bu bağlantılar aynı zamanda asıl web sitesine yönlendirme yapan adres görevini üstlenir. Yani bir nevi link kısaltma ile oluşturulan kısa link, aynı zamanda ek adres niteliğindedir.

Sosyal medya siteleri başta olmak üzere birçok sitede link karakter sınırlaması bulunuyor. Uzun linkler bu sitelere erişim sağlayamıyor. Özellikle karakter sınırlaması olan sitelere hızlı ve güvenli erişim sağlayabilmek için link kısaltma oldukça gerekli bir işlemdir. Karakter sınırlamasına takılmamak ve uzun link sorunu yaşamamak için günümüzde birçok haber sitesi, kişisel ya da kurumsal hesaplar URL kısaltma araçları ile kısaltma yapar.

Link Kısaltma İşlemine Neden İhtiyaç Duyulur?

Link kısaltma yaptığınızda aynı zamanda birçok avantaj elde edebilirsiniz. Öncelikle bu işlem sitelere hızlı erişim imkânı sunar. İnternet alanında birçok yönden gereklilik gösteren link kısaltmaya neden ihtiyaç duyulduğu ise kullanıcıdan kullanıcıya farklılık gösterebilir.

Görselliğin ön plana çıktığı mecralarda link kısaltma önemli bir ihtiyaçtır. Gazete, kitap ve billboard gibi yerlerde uzun bağlantılar vermek hem görüntü açısından hoş olmazken hem de okuyucular tarafından akılda kalmayacaktır. Kısa link görsel açıdan estetik değere sahiptir.

Link kısaltmanın en büyük gerekliliklerinden belki de en önemlisi bazı sitelerdeki karakter sınırlamasıdır. Birçok site karakter sınırlamasına gidiyor. Bu durumda uzun link sitelerin sınırlamasına takılacağından siteye erişim engelleniyor.

En Çok Kullanılan URL Kısaltma Araçları

URL kısaltma işlemi günümüzde birçok araç tarafından ücretsiz şekilde yapılabilir. Bu kısaltma araçları olan sitelerde uzun URL adresinizi kısa sürede ücretsiz kısaltmanız mümkündür. Kısa bir süre önce sık kullanılan araçların başında Google URL kısaltma platformu olarak bilinen goo.gl link kısaltma aracı kullanılırdı. Bu site kapandıktan sonra ise kullanıcılar farklı alternatifler kullanmaya başladılar.

URL kısaltma işlemi birçok kısaltma aracıyla ücretsiz olarak yapılabilen bir işlemdir. Ücretsiz link kısaltma için en çok kullanılan kısaltma araçlarının başında TinyURL ve Bitly gibi araçlar geliyor. Bu sitelerdeki geliştiriciler ücretsizdir. Bu araçlar ile link kısaltma yapacak iseniz öncelikle paylaşım yapacağınız video, resim, fotoğraf gibi içeri bağlantıları kısaltma yapılacak aracın sayfasına kopyalanır. Bu işlem sonrasında site size kısaltılmış URL adresini sunar.

Ücretsiz araçların yanı sıra L24.im gibi 7 gün ücretsiz daha sonra ücretli olan profesyonel, kapsamlı ve bir o kadar da kullanışlı araçlar da vardır.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.