Popüler Cevap

Kediler Hakkında Bilinmeyenler

Kediler Hakkında Bilinmeyenler

İçerik Tablosu

Kediler 90’dan Fazla Farklı Ses Çıkarabilmektedir

Miyav! Grrrr! Bunlar tipik olarak kedilerle ilişkilendirdiğimiz seslerden bazılarıdır ancak Kediler aslında 100’e yakın farklı ses çıkarabilmektedir. Yavru kedilerden yetişkinlerin miyavlarına kadar, kedilerin geniş bir seslendirme yelpazesi vardır. Yavru kediler tipik olarak süt için annelerine miyavlarlar, ancak çoğu yetişkin kedinin yalnızca insanların varlığında miyavladığı bilinmektedir. Kediler, sahiplerinin dikkatini çekmek için insan bebeklerinin seslerini taklit ettikleri bilinmektedir.

Aslanlar, Kaplanlar, Jaguarlar ve Leoparlarda Mırıldar

Mırıldanma düşünüldüğünde akla genellikle ev kedileri gelir ancak çita ve aslan gibi büyük kediler de mırıldanır. Kaplanlar, jaguarlar ve leoparlar bile nefes verirken bazen mırıltıya benzer bir ses çıkarırlar. Bir aslanın kükremesi, aslında tüm kedilerin çıkardığı mırıltı sesiyle yakından ilişkilidir. Bir kedi türünün mırıldanma ve diğer türün kükreme yeteneği, ses kıvrımlarının belirli özellikleri ve ses yolunun uzunluğu dahil olmak üzere anatomilerine dayanır.

Kediler Kulaklarını 180 Derece Hareket Ettirebilir

Kedilerin kulaklarını kontrol eden 30’dan fazla farklı kasları vardır. Bu, kedilere kulakları üzerinde inanılmaz bir kontrol ve her kulağı bağımsız olarak doğrultma yeteneği verir. K ediler, anatomilerinin mümkün kıldığı inanılmaz bir işitme duyusuna sahiptir ve kulaklarını 180 derece hareket ettirebilirler. Kediler ayrıca insanlardan daha yüksek frekansları duyabilmektedir. İnsanlar 20 kHz’e kadar frekansları duyabilirken, kediler 64 kHz’e kadar duyabilmektedir. Kediler köpeklerden daha iyi işitirler ve kedilerin farklı tonları işitme ve seslerin yerini belirleme konusunda inanılmaz bir yeteneği vardır.

Süt Kediler İçin İyi Değildir

Bazı insanlar kedilere süt vermenin onlar için iyi olduğunu düşünür. Bu sözde kedi gerçeği bir efsanedir. Kediler aslında laktoza tahammülsüzdür ve onlara inek sütü vermek sindirim sistemleri için iyi değildir. Yavru kedilerin hayatta kalmak için süte ihtiyacı olduğu doğrudur. Bir yavru kedinin alabileceği en iyi süt, kendi annesinin sütüdür. Bir yavru kedi öksüz kaldığında, yavru kedinin sağlıklı bir yetişkin kediye dönüşmesini sağlamak için kullanabileceğiniz özel kedi formülü vardır. İnek sütü, yavru kedinin büyümesine yardımcı olacak doğru besinlere sahip değildir. Bazı kediler laktoza tahammülsüz olmasa da, tüm kedilerin içebilecekleri en iyi şey tatlı sudur.

İlginizi Çekebilir  Tellere Konan Kuşlar Niçin Çarpılmıyor?

Her Kedide Tam Olarak 24 Bıyık Vardır

Kedilerin bıyıkları, anatomilerinin bir başka şaşırtıcı özelliğidir. Bir kedinin yüzünün her iki yanında 12 tane olmak üzere toplam 24 tane bıyık vardır. Kediler bıyıklarını avlanmak ve çevrelerini hissetmek için kullanırlar. Veterinerlik nörobilimcileri, bir kedinin bıyıklarının beyninin görsel kortekse benzer bir bölümüne bağlı olduğunu iddia etmişlerdir. Bu da kedilerin neredeyse  bıyıklarıyla görebileceği anlamına gelmektedir. Kediler ayrıca bıyıklarını, dar bir alana sığıp sığamayacaklarını anlamak için kullanmaktadırlar.

Tüm Ev Kedileri Tek Türden Gelmiştir

Son araştırmalar, evcil kedilerin hepsinin Felis sylvestris adlı bir türün soyundan geldiğini göstermektedir. Dünyadaki tüm farklı kedi türlerinin, yaklaşık 12.000 yıl önce, Yakın Doğu’da evcilleştirilen bir türe ait olması inanılmaz bir gerçektir.

Kediler Hayatlarının 2/3’sini Uyuyarak Geçirir

Kediler için neredeyse her zaman uyumak için iyi bir zamandır. Daha önce kedinizin günün çoğunda uyuduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bunun nedeni, zamanımızın yaklaşık üçte birini uykuda geçiren biz insanlara kıyasla, kedilerin hayatlarının yaklaşık üçte ikisini uyuyarak geçirmesidir. Yavru kediler için uyku, gelişim süreçlerinin önemli bir parçasıdır. Yavru kediler yalnızca uyku döngüleri sırasında belirli bir büyüme hormonu üretirler.

Kediye Sahip Olmak Bazı Hastalıkları Azaltır

Bir kediye sahip olmanın kardiyovasküler hastalık riskini ve kalp krizi riskinizi düşürdüğü bilimsel bir gerçektir. Bunun yanında bir kediye sahip olmanın kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürdüğü de bilinmektedir. Kediler ayrıca alerji ve astımı azaltır.  Araştırmalar, kedilere maruz kalan bebeklerin ve çocukların daha sonraki yaşamlarında alerji ve astım geliştirme olasılıklarının daha düşük olduğunu göstermiştir. Yaşamın erken dönemlerinde kedilere maruz kalmak, bir çocuğun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.


Yorum Yap

Abone Ol!

En güncel bilgilerden haberdar olmak için abone olun.